‚Nesmíme být naivní.‘ Německá ministryně zahraničí spojila Bystroňovu kauzu s ruskou hybridní válkou

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková kauzu poslance Alternativy pro Německo (AfD) Petra Bystroně spojila s ruským hybridním vedením války. Řekla to při příchodu na čtvrteční jednání ministrů zahraničí zemí NATO v Bruselu a zároveň vyzvala k větší bdělosti. Otázku o konkrétních důsledcích aféry ale nechala bez odpovědi. Bystroň čelí podezřením, že přijímal úplatky od proruské sítě, což ale odmítl.

Brusel/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Bystroň (AfD)

Vedení strany ve čtvrtrek odpoledne přijalo Bystroňovo prohlášení, kde podezření odmítá | Zdroj: Reuters

„Nesmíme být naivní,“ odpověděla Baerbocková na dotaz o komentář k Bystroňově kauze. Spolkovému poslanci, který je českého původu, a podezřením, kterým čelí, se ale výslovně nevěnovala.

AfD chce po Bystroňovi vysvětlení možných ruských úplatků. ‚Je to pomluva a pomsta,‘ reaguje

Číst článek

Místo toho řekla, že Rusko útokem na Ukrajinu před dvěma lety nenapadlo jen tuto zemi, ale celé bezpečnostní uspořádání Evropy.

Poznamenala, že ozbrojenou invazi doplňuje také hybridní vedení války. Jsou to dezinformace, snahy rozdělit společnost a falešné zprávy s cílem narušit zevnitř naši demokracii,“ řekla. Podobně se Baerbocková vyjádřila už ve chvíli, kdy aféru zveřejnily Deník N a magazín Der Spiegel.

Stejně tehdy kauzu komentovala i německá ministryně vnitra Nancy Faeserová, která shodně odkázala na to, že ruský prezident Vladimir Putin se snaží jednotu Západu narušit šířením lží a manipulací veřejným míněním.

Bystroň, který je dvojkou AfD pro červnové volby do Evropského parlamentu, braní úplatků popřel. ČTK řekl, že chce vedení strany vše osobně vysvětlit po velikonočních prázdninách. Ty v Berlíně skončí tento týden. 

Spolupředsedové AfD Tino Chrupalla a Alice Weidelová zároveň vyzvali Bystroně, aby jim do čtvrtečních 14.00 poskytl písemné vysvětlení celého případu. Očekává se, že v pondělí bude poslanec s vedením strany o věci osobně hovořit.

Sní o válce, výcvikových táborech a obdivují zločince. Mládežnické odnoži strany AfD hrozí zákaz

Číst článek

Vedení strany ve čtvrtek odpoledne přijalo Bystroňovo prohlášení, kde podezření odmítá. Nikdy jsem od pracovníka VoE (nebo od nějakého Rusa) nedostal peníze či kryptoměnu,“ napsal Bystroň.

Poznamenal, že vládní činitelé se pokouší vysoké volební preference opozice zvrátit očerňující kampaní a s pomocí tajných služeb. Dodal, že podezření vůči němu jsou lži a falešná obvinění.

Zkratka VoE, kterou Bystroň použil, odkazuje na nyní zablokovanou platformu Voice of Europe. Ta publikovala protiukrajinské a proruské postoje a Bystroň tomuto médiu v minulosti poskytoval rozhovory.

Kauze poslance Alternativy pro Německo (AfD) Petra Bystroně by se v příštím týdnu mohl věnovat výbor pro vnitro Spolkového sněmu. Příslušnou žádost již podala poslankyně Levice Martina Rennerová, jak ve čtvrtek ČTK sdělil její úřad. Bystroň, který je českého původu, čelí podezřením, že od proruské sítě dostával úplatky, což ale poslanec popírá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme