Nesmysl a populismus, odmítá návrat kontrol uvnitř Schengenu vlivný německý europoslanec

Návrh obnovit kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru ostře odmítá předseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok. Vlivný německý europoslanec se v exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál distancoval od společného dopisu německého a francouzského ministra vnitra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elmar Brok

Elmar Brok | Foto: Evropská komise

Dopis obsahuje návrh, podle něhož by členské státy Schengenu mohly až na 30 dní obnovit kontroly na vnitřních hranicích.

Podle Elmara Broka jde o populistický návrh, který je de facto součástí francouzské prezidentské kampaně.

"Dopis nemá podporu německé vlády, neexistuje k němu žádné vládní rozhodnutí. Je to individuální akce ministra vnitra s resortním kolegou z jiné země, který už navíc brzy nebude ve svém úřadě," řekl Radiožurnálu Brok.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu obnovit kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru mluvil s předsedou zahraničního výboru Evropského parlamentu, Němcem Elmarem Brokem, redaktor Jiří Hošek.

Hans-Peter Friedrich a jeho francouzský protějšek Claude Guéant chtějí k obnovení kontrol sáhnout v případě, kdyby nebyla dostatečně zajištěna vnější hranice schengenského prostoru. O tom, jestli by taková situace nastala, by podle představ obou ministrů rozhodovaly národní vlády.

„Považuji ten nápad za nesmyslný, i když je fakt, že schengenský systém musíme neustále reformovat. Když kvůli zvýšené migraci vzniknou dočasně problémy, tak je přece nemůžeme řešit tak, že zavřeme hranice. Jsou i jiné možnosti, takže to skutečně považuji za populistický nesmysl," zdůraznil Elmar Brok.

Upozorňuje přitom na fakt, že už současná pravidla umožňují v případě teroristického nebezpečí nebo velkých sportovních akcí kontroly na vnitřní schengenské hranice dočasně vrátit.

Ohledně unijního postavení České republiky si Elmar Brok nemyslí, že by teď stála v jakémsi "ofsajdu" kvůli tomu, že odmítla podepsat takzvaný fiskální pakt.

"Samozřejmě by dávalo smysl, kdyby Česko dodržovalo fiskální pakt jaksi obsahově. Vaše země by měla přispět svým dílem k tomu, aby se Evropská unie nerozpadla na jednotlivé skupinky. Musíme dbát na to, aby se z Evropy nestal nějaký slepenec," domnívá se šéf zahraničního výboru europarlamentu, který podobně jako další němečtí představitelé počítá s tím, že Praha k fiskálnímu paktu stejně dříve nebo později přistoupí.

"Hodně to souvisí s vaší vnitřní politikou. Když tyto problémy dlouhodobě zvládnete, tak do fiskální unie vstoupíte. Česko přece nemá žádný zájem na tom zůstat mimo této množiny zemí. Velmi to oslabuje leda tak Českou republiku, jinak nikoho."

Elmar Brok razí názor, že uvnitř Evropské unie jednotlivé členské země suverenitu neztrácejí, ale naopak ji prostřednictvím společného evropského projektu mohou pro svůj národ dobýt zpátky.

Samy o sobě jsou totiž jednotlivé státy podle Broka příliš slabé a k tomuto názoru údajně Praha po chvilce uvažování taky dospěje. Křesťansko-demokratický politik si uvědomuje, že současná doba ekonomické krize nahrává nacionalistům a populistům.

"Tak tomu bylo v dějinách pokaždé; tito lidé hledají nepřítele někde jinde. Může to být nějaká menšina nebo zlý soused. Jejich politika je postavená na strachu a určitém pocitu méněcennosti. V konečném důsledku takoví nacionalisté škodí nejvíc vlastnímu národu, a to se ukazuje i v naší dnešní situaci," říká v rozhovoru pro Radiožurnál jeden z veteránů unijní politiky z řad německé CDU Elmar Brok.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme