Nespokojení Ukrajinci dál blokují důležitý přechod s Polskem

Důležitý polsko-ukrajinský hraniční přechod Korczowa-Krakovec je už druhý den neprůjezdný. Zablokovali ho Ukrajinci, kteří protestují proti příliš přísné vízové proceduře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hranice | Foto: AFP

Na hranici v Korczové čeká od včerejška asi 150 kamionů. Pohraničníci dopravu odklánějí k jiným přechodům, ale kamiony s potravinami musí projít fytosanitární kontrolou, kterou v celé oblasti provádí pouze tento hraniční přechod.

Z ukrajinské strany je silnice zablokovaná panely, betonovými kvádry a automobily. Obyvatelé pohraničí se domáhají zjednodušení vízové procedury, které jim před vstupem Polska do schengenské zóny volného pohybu slíbili politici.

Stovky lidí demonstrovaly také před konzulátem ve Lvově. Ukrajinci požadují rychlé podepsání dohody o malém pohraničním styku, aby mohli dál pašovat do Polska levný benzín, naftu, vodku a cigarety. Zpět vozí potraviny, které jsou na Ukrajině mnohem dražší. Dohodu mají obě vlády podepsat příští měsíc.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme