Nestálými členy RB OSN se staly Indie, JAR, Kolumbie a Německo

V New Yorku dnes proběhlo první kolo volby pěti z deseti nestálých členů Rady bezpečnosti OSN. Hladce v něm prošly čtyři státy. Podle očekávání v RB OSN budou v příštích dvou letech zasedat Indie, Jihoafrická republika a Kolumbie. Ze tří západních států uspělo Německo. O poslední místo se uchází Kanada a Portugalsko. O tom, kdo z nich nakonec uspěje, se bude rozhodovat až v dalších kolech hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Kanada je tradičně velmi liberální země, která má velmi dobré jméno z různých mnohostranných mírových rozhovorů. A navíc není evropská, to ji určitě zvýhodňuje.

Portugalsko zase slibuje, že bude hájit zájmy i středních a malých zemí, kterých je samozřejmě většina v OSN, ale jejich zastoupení v radě je spíše menší.

Místa v radě bezpečnosti se rozdělují podle regionálního klíče. To znamená, že po jednom mají latinská Amerika, Afrika, Asie a dvě západní svět a ostatní.

Před čtyřmi lety hlasování trvalo dva týdny a hlasovalo se skoro padesátkrát. A rekord drží rok 79, kdy boj mezi Kubou a Kolumbií trval deset týdnů a 155 hlasování. Nakonec oba státy ustoupily a zvolily Mexiko.

Katka Brezovská, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme