Nestaral se o děti, politika pro něj byla víc, píše v autobiografii žena Lecha Walesy

Nikdy se mnou nemluvil, o děti se nestaral. Na prvním místě byla vždy politika, byla jsem pořád sama. Tato slova napsala Danuta Walesová, manželka bývalého polského prezidenta. Řadu let mlčela, a teď vydala nečekaně otevřenou a upřímnou autobiografii, o které mluví celé Polsko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lecha Walesa s manželkou Danutou

Lecha Walesa s manželkou Danutou | Zdroj: ČTK

V Polsku je to opravdu literární senzace. Paní Danuta se totiž na veřejnosti – na rozdíl od manžela - skoro vůbec neukazovala, politiku nekomentuje, rozhovory téměř vůbec neposkytovala, a najednou napsala několikasetstránkovou knihu, která je nečekaně otevřená a hlavně kritická vůči manželovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Knihu Danuty Walesové představil v Dopoledním Radiožurnálu varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Před vydáním knihy měla jednu zásadní podmínku, aby vydavatelství neměnilo jediné slovo. Paní Danuta prozrazuje, že exprezident se neosvědčil jako dobrý manžel a především otec 7 dětí, že rodině nepomáhal a staral se pouze o politiku.

Stěžuje si, že se cítila osamělá, jak fyzicky, tak psychicky. Myslela si, že se to změní, jakmile Lech Walesa skončí s aktivní politikou, ale mýlila se. Například píše, že do kostela dnes chodí každý zvlášť, a když už si má vedle něj sednout, je jí to nepříjemné. Před časem jí muž třeba nabídl, aby spolu doma komunikovali přes Skype.

Čtenář může mít dojem, jakoby si Danuta Walesová chtěla s manželem vyřídit účty. Paní Danuta se ale brání, že mu rozhodně nechtěla ublížit, snížit jeho význam nebo autoritu. Například ale píše, že udělala velkou chybu, když mu ustupovala a nezatěžovala ho rodinnými problémy a výchovou dětí.

Lech Walesa | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Lecha Walesa je tím velmi zaskočený. Bývalý polský prezident věděl, že manželka knihu píše, ale neměl tušení, že vůči němu bude tak přísná. Říká, že domácí špinavé prádlo se má prát doma.

Přiznává ale, že vše v knize napsané je pravda, a brání se, že neměl na rodinu čas, protože bojoval s komunistickým režimem. A dodává, že jako katolík se teď s ženou kvůli knize rozvádět nebude.

Petr Vavrouška, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme