Z muničního skladu u Ačinsku se přestaly ozývat výbuchy. Evakuováno bylo přes 16 tisíc lidí

Ruská armáda a příslušníci vojsk ministerstva pro mimořádné situace likvidují následky výbuchu muničních skladů u města Ačinsk v Krasnojarském kraji na Sibiři. Neštěstí si podle nepotvrzených informací vyžádalo jednoho mrtvého a nejméně 12 zraněných. Kvůli výbuchům bylo z devíti obcí evakuováno 16 500 osob.

Rusko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuace obyvatel ruského Ačinsku

Evakuace obyvatel ruského Ačinsku | Zdroj: Reuters

Za pondělní výbuch skladiště dělostřeleckých granátů v sibiřském Krasnojarském kraji může zřejmě lidská chyba. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany o tom v úterý informovala agentura Interfax. Detonace se z vojenského skladu munice u Ačinsku přestaly ozývat po dvanácti hodinách od prvního mohutného výbuchu.

Policisté uzavřeli celou oblast v okruhu dvaceti kilometrů. Neštěstí si podle nepotvrzených informací vyžádalo jednoho mrtvého, 12 zraněných a evakuaci okolních obcí. Otevřený oheň se již podařilo uhasit a sklad nyní bude z letounů proléván vodou.

Přesnou příčinu požáru provázeného sérií explozí vyšetřuje prokuratura, jak řekl náměstek ministra obrany Dmitrij Bulgakov, který na místo přiletěl v noci na úterý. Předběžné informace podle něj ukazují na lidské selhání.

Bulgakov dodal, že výbuchy v noci ustaly a požár byl zcela uhašen. Nadále prý ale hrozí nebezpečí exploze jednotlivých kusů munice. Plně pod kontrolou by situace měla být do konce úterý.

„Nyní musíme zahájit letecký provoz, hasit ze vzduchu začne deset letadel Il-76 i vrtulníky,“

Dmitrij Bulgakov (náměstek ministra obrany )

Ministerstvo pro mimořádné události oznámilo, že kvůli výbuchům bylo z devíti obcí evakuováno 16 500 osob, z nichž asi 7000 jich své domovy opustilo samostatně. Přístřeší našli v provizorním ubytování. 

Evakuace vyvolala chaos. Na silnici do Krasnojarska, který leží asi 180 kilometrů daleko, vznikaly dopravní zácpy. Starosta Ačinsku Ilaj Achmetov podle agentury TASS vyzval místní obyvatele, aby se do svých obydlí zatím nevraceli. 

Exploze muničních skladů nejsou v Rusku výjimečné. Naposledy loni v květnu hořel sklad v obci Pugačovo v Udmurtsku na východě evropské části Ruska celý týden, než se ho podařilo s pomocí letadel a vrtulníků uhasit.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme