Nesympatičtí, hluční, ale i přátelští. Názory na uprchlíky se v maďarském Debrecíně liší

Téma utečenců a migrantů je v centru pozornosti také v Maďarsku. Vládní kampaň se otevřeně staví proti nim a průzkumy ukazují, že vysoký podíl lidí přistěhovalce odmítá nebo požaduje přísnější politiku vůči nim. Zpravodaj Českého rozhlasu zjišťoval, jak na migranty reagují lidé v blízkosti uprchlického tábora ve městě Debrecín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Středozemním moři zahynuly další desítky uprchlíků. Přeživší jsou teď v sicilské Katánii | Zdroj: Reuters

„Nejsou mi sympatičtí,“ odpovídá mladá žena na otázku, jak se dívá na uprchlíky. Výhrady k nim má i jedna z důchodkyň: „Cestují bez jízdenky a je nemožné je umravňovat.“

Chlapec na kole v blízkosti uprchlického tábora ve městě Debrecín tvrdí, že to tady vypadá jako v úplně jiné zemi. Slyšel prý o tom, že uprchlíci znásilňují dívky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nesympatičtí, hluční, ale i přátelští. Tak hodnotí uprchlíky lidé v Maďarsku. Natáčel zpravodaj Gregor Martin Papucsek

Místní dívka si ale nemyslí, že jsou nebezpeční. Často prý tudy jezdí na kole a nikdy ji nenapadli ani verbálně.

Důchodce málem nechal svého psa vyskočit na kolemjdoucího migranta a hrubě mu nadával. Uprchlíky nemá rád.

Vysvětluje to tím, že už dva roky nemůže prodat svůj byt v blízkosti uprchlického tábora. Migranti podle něj navíc chodí za domy vykonávat svoji potřebu, v noci jsou příliš hluční a ruší spánek místních obyvatel.

Snadno průchozí hranice je bezpečnostním rizikem, varují němečtí policisté

Číst článek

Další dva chlapci, kteří bydlí v okolí, ale nemají s uprchlíky problém. Někteří jsou podle nich dokonce i přátelští.

V místním podniku panuje jiná nálada. Dva kamarádi mají na uprchlíky jasný názor. „Žijeme v Maďarsku, nemělo by tu být tolik cizinců,“ říká jeden z nich. Druhý souhlasně dodává: „Když jsem Maďar, tak bych neměl být obklopený černochy, ale maďarskými lidmi.“

Tyto antipatie vzrostly také kvůli masivní kampani maďarské vlády, která se proti nim otevřeně staví. Maďarská společnost navíc už roky odmítá cizince i uprchlíky.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění až 80 procent dotázaných žádá vůči nim zavedení přísnějších opatření nebo aby se do země vůbec nedostali.

Gregor Martin Papucsek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme