Netanjahu: Izraelská vojenská operace je v plné síle a potrvá. Využíváme mezinárodní podpory

Vojenská operace proti islamistickému hnutí Hamás podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pokračuje v plné síle a nějaký čas potrvá. Informovala o tom agentura AP. Téměř týdenní boje si dosud vyžádaly životy nejméně 188 lidí v Pásmu Gazy a deset v Izraeli.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Žádný terorista není imunní,“ poznamenal Netanjahu a doplnil, že armáda dělá co může, aby co nejvíce omezila civilní ztráty na životech | Foto: Debbie Hill | Zdroj: Reuters

„Naše operace proti teroristickým organizacím pokračuje v plné síle,“ uvedl Netanjahu v televizním projevu. „Jednáme nyní, dokud to bude nutné, abychom vám, izraelským občanům, obnovili klid a ticho. Bude to nějaký čas trvat,“ dodal.

Podle Netanjahua Izrael v Pásmu Gazy zasáhl přes 1000 cílů a způsobil Hamásu vážné škody. Terčem útoků byly podle premiéra mimo jiné podzemní zařízení Hamásu, která zatím nebyla zcela zničena.

„Žádný terorista není imunní,“ poznamenal Netanjahu a doplnil, že armáda dělá co může, aby co nejvíce omezila civilní ztráty na životech.

‚Máme mezinárodní podporu‘

„Bude to nějaký čas trvat. Je tu tlak, ale dostává se nám silné podpory zejména od Spojených států... Máme mezinárodní podporu a využíváme ji,“ řekl.

Izrael ostřeloval dům vůdce Hamásu Sinvára. Útok v Pásmu Gazy si vyžádal nejméně 33 obětí

Číst článek

Násilí ve smíšených židovsko-arabských městech podle premiéra zesláblo. „Bude trvat, než se navrátí klid. Podnikáme kroky proti těm, kteří narušili mír. Chceme nejprve zastavit boje a poté rehabilitovat vztahy mezi Židy a Araby.“

Současná eskalace konfliktu je nejhorší od poslední války mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014.

Situace se výrazně zostřila v pondělí večer, když Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území, na což Izrael odpověděl masivními nálety.

Téměř týdenní boje si podle aktuální bilance vyžádaly životy nejméně 188 lidí v Pásmu Gazy a deset v Izraeli. Přeshraničním bojům předcházely několikadenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě, městě s klíčovým významem pro obě strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme