Netanjahu po dvanácti letech končí. Šéf izraelské opozice Lapid oznámil, že sestavil vládní koalici

Lídr izraelské opozice Jair Lapid oznámil prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi, že se mu podařilo sestavit vládní koalici. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prezidentskou kancelář. Dohoda znamená konec dvanáctiletého období Benjamina Netanjahua na postu izraelského premiéra. Přišla jen krátce před koncem lhůty, kterou politici měli na vyjednávání o vládě, a podle agentury AP zabránila pátým parlamentním volbám během pouhých dvou let.

Jeruzalém (Aktualizováno: 23:38 2. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr izraelské opozice Jair Lapid, kterému se podařilo sestavit vládní koalici | Foto: Debbie Hill | Zdroj: Reuters

„Je pro mě ctí informovat vás, že se mi podařilo sestavit vládu,“ napsal Lapid v e-mailu prezidentovi. Bylo to asi 30 minut před vypršením lhůty, kterou pro vyjednávání o koalici měl.

Rivlin, který byl v té době podle zástupců prezidentské kanceláře na fotbalovém zápase, Lapidovi telefonicky pogratuloval.

‚Je to náš první test.‘ Na cestě k izraelské vládě bez Netanjahua stojí podle Lapida ještě mnoho překážek

Číst článek

V nové izraelské vládě bude nejdříve premiérem šéf krajně pravicové strany Jamina (Pravice) Naftali Bennett, ve funkci ho má 27. srpna 2023 vystřídat Jair Lapid z centristické strany Ješ Atid. Do té doby se zřejmě ujme postu ministra zahraničí.

V osmičlenné koalici budou zastoupeny menší i středně velké strany napříč politickým spektrem. Vůbec poprvé v dějinách Izraele do ní vstupuje i uskupení zastupující arabskou menšinu, Sjednocená arabská kandidátka vedená Mansúrem Abbásem.

„Tato vláda bude pracovat pro všechny občany Izraele, pro ty, kdo pro ni hlasovali a pro ty, kdo ne. Bude respektovat své oponenty a udělá vše pro to, aby sjednotila a propojila všechny části izraelské společnosti,“ napsal Lapid na twitteru.

Těsná většina

Podle Reuters se Netanjahuův tábor pokusí v příštích dnech koalici připravit o velmi těsnou většinu, jakou v parlamentu má, a získat její poslance na svoji stranu.

Agentura DPA uvádí, že jako o pravděpodobném termínu, kdy by měla nová vláda složit přísahu, se mluví o 14. červnu.

Do té doby však musí vládu podpořit prostá většina ze 120členného parlamentu.

Současný premiér Netanjahu je nejvýraznější postavou izraelské politiky v posledních 30 letech, post předsedy vlády zastává posledních 12 let a v též funkci působil i ve druhé polovině 90. let.

Březnové volby jeho strana Likud sice vyhrála, vládní koalici se jí však sestavit nepodařilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme