Netanjahuova strana právně napadla vznikající koalici. Podle poradkyně je ale výměna premiérů v pořádku

Právní poradci izraelského prezidenta Reuvena Rivlina zamítli výhradu strany Likud premiéra Benjamina Netanjahua proti vznikající koaliční vládě, v níž se s dosavadním předsedou vlády nepočítá. O koalici vyjednává šéf opozice Jair Lapid a Rivlinovi chce podle izraelských médií ještě v úterý oznámit, že se mu podařilo uspět.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf dosavadní izraelské opozice Jair Lapid | Foto: Debbie Hill | Zdroj: Reuters

Po březnových volbách jako první vyjednával o vládě Netanjahu, jehož Likud dostal nejvíc mandátů. Lapid byl pověřen jako druhý, když se Netanjahuovi nepodařilo dát dohromady podporu aspoň 61 ze 120 poslanců.

‚Je to náš první test.‘ Na cestě k izraelské vládě bez Netanjahua stojí podle Lapida ještě mnoho překážek

Číst článek

Podle médií se Lapid dohodl na rotačním principu na postu premiéra s Naftalim Bennettem, který stojí v čele pravicové strany Jamina. Jako první má vládu vést Bennett, v roce 2023 ho má vystřídat Lapid.

Likud ve stížnosti adresované Rivlinovi poukázal na to, že Bennett nemůže být premiérem, protože nebyl pověřen sestavením vlády. Rivlinova právní poradkyně Udit Corinaldiová-Sirkisová ale řekla, že nevidí žádnou právní překážku pro vznik vlády, protože je dohoda o alternaci na postu premiéra, která se týká i Lapida. Zatím se předběžně počítá s tím, že by parlament mohl o důvěře Lapidově vládě hlasovat 9. června.

Lapid musí podle ústavy vyjednávání o koalici dokončit do středeční půlnoci. Likud chce, aby pak Rivlin úkol vybrat příštího premiéra svěřil parlamentu.

‚Těžký hřích‘

Bennett patří k rozhodným pravicovým politikům a v minulosti požadoval anexi palestinských území. Za svou ochotu připojit se k centristovi Lapidovi ve vládě sklízí kritiku izraelské pravice a také náboženských stran, které byly v minulosti spojenci vlád Likudu.

Vedení jedné z nich - strany Jednotného judaismu tóry - v otevřeném dopise napsalo, že vláda Bennetta s Lapidem je „čin příčící se nebesům a těžký hřích“.

Izrael se po 12 letech blíží vládě bez Netanjahua. Opoziční návrh kabinetu podpoří další strana

Číst článek

Bouřlivá a dlouhá koaliční jednání vyvolala bezpečnostní problémy a Lapid řekl, že byla zpřísněna bezpečnostní opatření kolem některých politiků. Šéfka levicového Merecu Tamar Zandbergová v úterý oznámila, že zůstala doma a hlídá své dítě, protože jedna z hrozeb byla zaměřena právě na ně.

„Zůstala jsem doma, protože jeden z těch vzkazů říkal, abych si obstarala ochranku, jinak se jí (dceři) něco stane,“ řekla politička.

Podle médií se už podařilo vyřešit spor o to, která ze stran získá předsednictví parlamentu. Poslední větší překážkou oznámení dohody je požadavek druhé nejvýše postavené političky v Jamině Ajelet Šakedové. Trvá na tom, aby byla členkou panelu, který vybírá soudce, a aby dostala post ministryně rozvoje Negevu a Galileje.

Šakedová vznesla tyto požadavky, i když už jí bylo garantováno ministerstvo vnitra. Lapid ale posty, které požaduje navíc, přislíbil straně ruských imigrantů Izrael je náš domov a Straně práce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme