Netanjahu: Rozhovory s Palestinci mohou začít za dva týdny

Přímé mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci mohou začít už v polovině srpna. Prohlásil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Přímá jednání zatím striktně odmítal palestinský prezident Mahmúd Abbás, protože Izrael nechce zmrazit výstavbu židovských osad na okupovaných územích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská vlajka | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

V posledních dnech se ale palestinský prezident dostal pod mimořádný tlak, aby od svých požadavků ustoupil.

Abbás prohlásil, že takový tlak prý ještě nikdy nezažil. Londýnský deník al-Haját informoval o dopise, který Abbásovi poslal americký prezident Obama.

V něm se píše, že pokud Palestinci nezačnou s Izraelem jednat, bude to pro ně mít vážné důsledky, a to i v americko-palestinských vztazích.

Hlavní palestinský vyjednávač Sáib Irikát mezitím prohlásil, že Palestinci vypracovali mírový plán, který nabízí řešení hlavních bodů izraelsko-palestinského urovnání, včetně budoucnosti Jeruzaléma nebo otázky palestinských uprchlíků.

Irikát uvedl, že návrh pro Izraelce předal americkému zprostředkovateli Georgi Mitchellovi. Netanjahu ale tvrdí, že žádný mírový plán ještě nedostal.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme