Netanjahu vyvolal omluvou Turecku pozdvižení na domácí scéně

Omluva izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za zabití devíti Turků vyvolala v Izraeli rozporuplné reakce. Politici levice a centristé ji přivítali, zato vlivný člen vládní koalice a bývalý ministr zahraničí Avigdor Lieberman šéfa vládního kabinetu tvrdě kritizoval.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turci se dočkali. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se jim omluvil za zabití skupiny aktivistů během zásahu proti humanitárnímu konvoji u břehů Gazy.

Turci se dočkali. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se jim omluvil za zabití skupiny aktivistů během zásahu proti humanitárnímu konvoji u břehů Gazy. | Zdroj: Reuters

Netanjahu se Turkům omluvil během telefonátu se svým tureckým kolegou Receptem Tayyipem Erdoganem. Přiměl ho k tomu americký prezident Barack Obama při návštěvě Jeruzaléma.

Obama vcelku jasně řekl, že mu jde o to, aby partneři Spojených států, kterými jsou jak Turecko, tak Izrael, navzájem měli dobré vztahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O izraelské omluvě Turecku mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Turecký ministr zahraničí prozradil novinářům, že formulace omluvy, kterou Netanjahu vyslovil, se pilovala řadu dní, a on sám prý o přesném slovosledu několikrát mluvil se šéfem americké diplomacie Johnem Kerrym.

Devět tureckých aktivistů zahynulo před třemi lety při zásahu Izraele proti mezinárodní humanitární flotile, která se plavila k břehům pásma Gazy.

Místo omluvy dosud Izrael nabízel Turkům pouze slova lítosti, Ankaře to ale k obnovení vztahů nestačilo.

Lieberman varuje před posílením extremistů

Izraelská levice a politici politického středu omluvu z úst premiéra vítají. Obnovení strategického spojenectví s Tureckem je pro Izrael důležité mimo jiné i kvůli krizi v Sýrii.

Naopak Lieberman Netanjahua tvrdě zkritizoval. Podle něj jde o chybný krok, který posílí protiizraelské extremisty na Blízkém východě.

Po obnovení vztahů mezi oběma státy se dají očekávat vzájemné návštěvy vysokých diplomatů. V řádu týdnů se také čeká, že Izraelci pošlou do Ankary svého velvyslance a Turci zase svého do Tel Avivu. Další věcí, o které se ale bude teprve mluvit, je obnovení vojenské a strategické spolupráce.

Břetislav Tureček, mta, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme