Netradiční zahájení mírového procesu na Golanech

Golanské výšiny. Ráj, neposkvrněná příroda, místo, kde vyroste vše, co zasadíte. A také místo, kudy se valily arabsko-izraelské války. Tamní političtí zástupci znepřátelených stran pak přišli s originálním nápadem, jak vztahy mezi sebou zlepšit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jablko

Jablko | Foto: volny.cz

Třešně, jablka, meruňky, broskve, ale třeba také brambory, to vše se dá najít ve vzorně upravených sadech a na políčkách na Golanských výšinách.Přes málokterá území ve světě se a převalovaly konflikty jako přes Golanské výšiny. Palestinský publicista, žijící v Sýrii dr. Mohamed AL-Batal k tomu pro Český rozhlas říká: "Oblast Golanských výšin je pro Sýrii strategická - je z ní jen hodinu cesty do hlavního města Damašku, je cenná pro své přírodní bohatství a na její obsazené části žijí desítky tisíc jejích občanů, především Drůzů."

Dr. Mohamed AL-Batal dále přiblížil situaci, která na Golanech panuje. "Za posledních téměř třicet let panoval ze syrské strany výjimečný stav. Celé území bylo v podstatě uzavřené. Na Golany se ze syrské strany hranic dalo dostat, jen když jste získali speciální povolení. Ať šlo o Syřany, cizince nebo o novináře." To už ale neplatí. Syrský prezident Bašár Asad zrušil zákazy a otevřel Golanské výšiny jak pro Syřany samotné, tak pro turistický ruch.

Golany jsou malé území o rozloze zhruba tisíc osm set kilometrů čtverečních na jihozápadě Sýrie a na severovýchodě Izraele. Tvoří jedno procento syrského území ale pro Syřany znamená daleko víc. Syřané věří, že dříve nebo později dostanou zpět území, které za války v roce 1967 obsadil Izrael. A přestože na začátku roku 2000 vypadala situace nadějně a zdálo se, že Izrael a Sýrie mohou vést úspěšné mírové rozhovory, tehdejší iluze skončila velmi rychle a po čtyři následující roky byla situace velmi napjatá.

Letošní jaro zaznamenalo nepatrné zlepšení. Doktor AL-Batal nám popsal zvláštní řešení celé situace: "Obě dvě strany se dohodly na základě iniciativy mezinárodního Červeného kříže, že Sýrie bude moci odkoupit od obyvatel obsazené části Golanských výšin přibližně osm tisíc tun jablek." Pokud máte rádi jablka, pak byste hezčí a chutnější těžko hledali. Po čtrnáct dnů byla brána oddělující od sebe obě strany svědkem neuvěřitelného ruchu. Náklaďáky plné palet s jablky.

Podle zdrojů Českého rozhlasu vjely od nárazníkového pásma, kde pracují mírové jednotky OSN. V tomto prostoru se palety s jablky překládaly z izraelských na syrské vozy. Vydělaly všechny strany. Obyvatelé obsazené části Golan mohli prodat své zboží, izraelští obchodníci zvolnili tlak na izraelském trhu s jablky a Sýrie obratem prodala většinu jablek do Saúdské Arábie za dvojnásobnou cenu. A protože Saúdská Arábie je v oblasti v poslední době velmocí ve výrobě přírodních džusů, pak to pomůže zcela určitě i v tomto hledu.

Přes některé nepotvrzené informace o tajných rozhovorech mezi zástupci Sýrie a Izraele na nižších úrovních se ale letošní jaro objevily náznaky, jak se i za těžké situace může zrodit zajímavý nápad, který pomůže zmírnit napětí.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme