Neúčast na záchraně eurozóny se nevyplatí, shoduje se zahraniční tisk

Právě probíhajícímu summitu Evropské unie v Bruselu se široce věnuje také zahraniční tisk. Přední evropské deníky vidí budoucí EU rozdělenou na silné a okrajové státy, mezi které se může svým odmítavým postojem zařadit také Česká republika, ale třeba i Velká Británie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a David Cameron

Angela Merkelová a David Cameron | Foto: Michael Sohn | Zdroj: ČTK

Prestižní britský deník Financial Times dodává, že země, které se záchrany eurozóny nezúčastní, za svůj postoj doplatí v budoucnu, protože si proti sobě poštvaly všechny ostatní.

Přehrát

00:00 / 00:00

ZahrTisk SummitEU Bouda.mp3

Vedle České republiky se k finanční záchranně eurozóny zdráhá přidat také tradičně euroskeptická Velká Británie. Kritiku za svůj postoj si proto vysloužil britský premiér David Cameron od britského deníku The Guardian.

Podle komentátora je dvou rychlostní Evropa obrovské vítězství pro eurozónu, která se tak bude moci účinněji bránit před krizí a nebude se muset ohlížet na tradiční 'potížisty'.

Toto řešení prosazovala především Francie. Zatímco Německo se snažilo angažovat celou sedmadvacítku, protože další rozhodnutí ovlivní i okolní země.

ČTĚTE TAKÉ: Česko se zatím nepřidá k nové smlouvě na záchranu eura

Země, které samy sebe poslaly do izolace, se rozhodovacího procesu nebudou účastnit, a tak je mohou některé kroky poškodit.

Stejně na situaci nahlíží také britský deník The Independent, který Velkou Británii nabádá k urychlenému přijetí eura. Důvodem je návrat Spojeného království na výsostné místo v rozhodovacích procesech EU.

Jediné co tomu prý brání je maloměšťácký konzervatismus euroskeptiků, kteří si libují ve své izolaci. Ale Evropě by podle komentátora tohoto deníku prospělo, kdyby kritické hlasy zazněly na všech jednáních a byly brány vážně. Posílilo by to totiž konečné řešení.

ČTĚTE TAKÉ: Pro Evropany bude lepší, když zůstanou pohromadě, říká šéf hongkongské burzy

Postavou, která situaci dokáže podle Independentu zvrátit, už Británie má. David Cameron je, jak píše list, jedním z mála politiků, který je schopen Brity přesvědčit, že vstup do eurozóny je životně důležitý.

Pavel Cyprich, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme