Neumí plavat, nikdy neviděl moře, přesto mladý Rohinga překonal čtyři kilometry řeky na plastové nádobě

Nabí Husajn za svůj život vděčí žluté plastové nádobě na olej. Třináctiletý Rohinga neumí plavat a před svým útěkem z Barmy nikdy neviděl moře. Přesto se spolehl na prázdný kanystr a s jeho pomocí překonal 4 kilometry přes hraniční řeku do Bangladéše, líčí hochův příběh agentura AP.

Neipyijto/Dháka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti Rohingů vstupují do řeky Naf na hranici mezi Barmou a Bangladéšem | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Muslimští Rohingové, kteří z rodné Barmy utíkají před násilím, se nyní nacházejí v natolik zoufalé situaci, že se někteří z nich pokoušejí do sousedního Bangladéše doplavat. Téměř čtyřicet chlapců a mužů překonalo v průběhu jednoho týdne ústí hraniční řeky Naf s pomocí prázdných nádob od oleje. Břehu Bangladéše dosáhli u rybářského městečka Šáh Pchourir Dwip, kde se také obchoduje s dobytkem.

OSN: Rohingové v Barmě jsou systematicky vyvražďováni a znásilňováni

Číst článek

„Měl jsem obrovský strach, že to nepřežiju,“ říká Nabí, vytáhlý kluk oblečený do pruhovaného trička s límečkem a kostkovaných kalhot dhótí. „Myslel jsem si, že vypustím duši,“ dodává.

Třebaže muslimští Rohingové žijí v Barmě už celá desetiletí, buddhistická většina je stále vnímá jako vetřelce z Bangladéše. Vláda jim upírá základní práva a OSN je prohlásila za nejvíce pronásledovanou menšinu světa. Od srpna, kdy jejich domovy začali vypalovat vojáci a gangy buddhistů, se na nebezpečnou cestu do Bangladéše vydalo přes 600 000 Rohingů.

„Prošli jsme si velkým utrpením, a tak jsme měli pocit, že utonutí je lepší varianta,“ říká 18letý Kamál Husajn, jenž do Bangladéše také doplaval díky plastovému kanystru.

Nabí nikoho v nové zemi nezná a jeho rodiče, kteří zůstali v Barmě, nevědí, jestli je naživu. Neusmívá se a zřídkakdy naváže oční kontakt. Vyrostl v barmských horách, je čtvrtým z devíti dětí farmáře. Do školy nikdy nechodil.

Pamatujte na mě v modlitbách

Problémy začaly před dvěma měsíci, když rohingští povstalci zaútočili na barmské bezpečnostní síly. Barmská armáda reagovala brutálním odvetným tažením, při němž zabíjí muže, znásilňuje ženy a vypaluje domy. To poslední, co Nabí ze své vesnice spatřil, byly všechny domy v plamenech.

Útěk rodiny k pobřeží lemovala mrtvá těla. Když s vlnou dalších Rohingů dosáhli pobřeží, rodina neměla peníze ani na cestu člunem, ani na převáděče.

Zásoby jídla se každým dnem tenčily. Po čtyřech dnech tedy Nabí rodičům řekl, že chce k proužku země v dálce, městu Šáh Pchourir Dwip, přeplavat přes ústí řeky Naf. Rodiče o tom nechtěli ani slyšet. Jeden z jeho starších bratří odešel do Bangladéše před dvěma měsíci a dosud neměli nejmenších zpráv, co se s ním stalo. Navíc věděli, že silné proudy mohou jejich syna odnést až do oceánu.

Nakonec rodiče přece jen souhlasili. Dali si ale podmínku, že cestu chlapec nepodstoupí sám, a tak se Nabí odpoledne 3. listopadu přidal ke skupince 23 dalších mladíků. Rodina se s ním přišla rozloučit. "Pamatujte na mě v modlitbách," poprosil matku, zatímco všichni okolo plakali.

Nabí a ostatní si připevnili plastové nádoby k hrudi jako plovák a vstoupili do vody. Vytvořili skupinky po třech, v nichž se dohromady svázali provazy. Nabího dali doprostřed kvůli jeho nízkému věku, a protože neuměl plavat.

Nabí si pamatuje, že lokal vodu - zčásti kvůli vlnám, zčásti aby uhasil žízeň. Voda byla slaná. Bolely ho nohy. Zpět se ale ani jednou nepodíval. Krátce po západu slunce dosáhla skupinka břehu u města Šáh Pchourir Dwip. Byli unavení, hladoví a dehydratovaní.

Nabí je teď v nové zemi sám, je jedním z 40 000 rohingských dětí, které v Bangladéši žijí bez doprovodu. Když mluví, klopí oči k zemi. Stojíme jen pár kroků od řeky a Nabí zašeptá, co by si nejvíc přál: "Své rodiče a mír."

Den nato se uprostřed řeky během pozdního odpoledne objevilo několik teček. Do Bangladéše přes řeku plavala s pomocí žlutých nádob na olej další skupina Rohingů. Břehů dosáhli zároveň se stádem skotu, ten byl ovšem přivezen na lodi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme