Neumím si představit, že by Wilders byl premiér, říká Češka, která volí v Nizozemsku

V Nizozemsku žijí více než 3000 Čechů. Ti s nizozemským občanstvím se přesně za týden vydají do volebních místností, aby vybrali nové poslance. Názory na politiku rozdělují mnoho nizozemských domácností a rodiny holandských Čechů nejsou výjimkou. Jedna rodina žije i v městečku Maasland.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav a Stáňa Mosterdovi

Stanislav a Stáňa Mosterdovi | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

Šestitisícové městečko Maasland je jako vystřižené z reklamy na Nizozemsko. Na jeho okraji stojí typické větrné mlýny, centrem protéká vodní kanál a silnice lemují cyklistické stezky. Od 70. let v tomto poklidném maloměstě žije paní Stáňa Mosterdová. Komu dá svůj hlas v letošních volbách, o tom má už jasno.

'Muslimy tady nechceme.' Vítejte ve Spijkenisse, volební baště Geerta Wilderse

Číst článek

„Volila jsem těch 44 let, co jsem v Holandsku, většinou stejnou partaj jako můj manžel. Občas jsem zvolila někoho jiného, ale to byly osobnosti. Doteďka jsem nenašla nikoho v současných volbách, o kom bych řekla ‚ano'. Takže budu zase volit křesťanskou partaj jako můj manžel už celý život," řekla Mosterdová.

„Já ještě nevím, koho budu volit," říká její syn Stanislav, který se rozhoduje mezi třemi stranami. Mosterdovi jsou tak ukázkovým příkladem nizozemských voličů. Zatímco starší generace většinou ví, koho bude volit, spousta mladých je stále nerozhodnutých.

Stanislavovi jako podnikateli jsou nejbližší vládní liberálové, osobně ale sympatizuje jako rodiče s křesťanskými demokraty. V otázkách migrace se zase kloní k nové straně Fórum pro demokracii.

Uprchlíci

Přistěhovalci jsou velkým tématem letošních nizozemských voleb. Vnesl ho do nich hlavně šéf protimuslimské a protievropské Strany pro svobodu Geert Wilders. Svůj hlas by mu Mosterdovi prý nikdy nedali, úplně ale blonďatého radikála neodmítají. I když každý z jiného důvodu.

„Neumím si představit, že by Wilders byl novým premiérem. Absolutně ne! Ale Wilders má také svoji funkci. Štěkající psi mají svoji funkci. On říká to, co si hodně Holanďanů netroufá říkat," vysvětluje paní Mosterdová.

Maasland | Foto: Filip Nerad

„Ona ty problémy nevidí, protože nepřijde do velkého města. Tam je vidíš na ulicích," tvrdí její syn, podle kterého má Nizozemsko obrovské potíže s přistěhovalci a jejich integrací. A Wilders je podle něj ten, kdo na ně upozorňuje. Proto má v zemi takovou podporu a proto ho chce mnoho Nizozemců letos volit. I když pro řadu z nich je to podle Stanislava čistě protestní volbou. Jeho samotného odrazují ostatní Wildersovy požadavky jako vystoupení z Evropské unie a odchod z eurozóny.

Na čem se bývalá lékařka a její syn rozhodně neshodnou, to je osoba příštího premiéra. Stáňa Mosterdová není příznivkyní současného předsedy vlády a šéfa liberálů Marka Rutteho. Ten má podle průzkumů přitom největší šance znovu usednout do premiérského křesla.

„V minulosti mělo Holandsko občas premiéra a to byly osobnosti a pan Rutte je taková loutka. On se usmívá a hovoří, ale chybí tomu obsah. To u něho postrádám. On je, kam fouká vítr," dodává Mosterdová. „A kdo by byl lepší?" rozvinula se u Mosterdů debata, která teď probíhá asi v mnoha nizozemských rodinách.

Maasland | Foto: Filip Nerad

Maasland | Foto: Filip Nerad

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme