Neuvěřitelné polské kuriozity

Největší dámský střevíček, největší kopací meruna, nejvíce sestavených křížovek. I takové rekordy se dají nalézt v už 3.vydání knihy nevšedních rekordů, kterou připravili nadšenci pro cokoli rekordního v sousedním Polsku. Některé z prapodivných rekordů zaznamenal náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nejdelší polské vlasy | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

První, co člověka v polské knize rekordů uchvátí, jsou rekordy kulinářské. Například největší kotel polévky - bylo to horalské kyselo a bylo ho 7 tisíc 300 litrů. Nebo největší omeleta, na kterou se spotřebovalo 2 a půl tisíce vajec. Zajímavé jsou ale i rekordy předmětů zcela nepoživatelných. Například největší polská cihla z dílny pana Ewarysty Osiniaka má rozměry 45 a půl, na 21 a půl, na 10 cm. Váží 16 kilo.

Skoro duchovní podstatu má rekord pana Wladyslawa Firlika, který sestavil a publikoval v novinách celkem 11 802 křížovky a rébusy.

měření tak dlouhých vlasů dá zabrat | Foto: Pavel Novák

"Křížovky jsou pro mne běžná věc. Jednou jsem na mistrovství Polska sestavil křížovku za 3 minuty a 47 sekund. Teď už ale netvořím křížovky na čas. Dávám si na nich záležet. Chci, aby nápovědy byly zajímavé a aby křížovku dokázal vyluštit i naprostý lajk," říká Wladyslaw Firlik.

Nejviditelnějším novým rekordem v polské obdobě Guinessovy knihy jsou nejdelší vlasy. Jejich majitelkou je paní Wioletta Grabošová z Varšavy. Její kadeře měří 2 metry a 47 centimetrů.

Mytí vlasů jí prý průměrně trvá asi 20 minut. Myje si je každých 14 dní. Délku jejích vlasů si i její známí jen ztěží uvědomují. Nosí totiž vlasy spletené do drdolu a rozpouští si je jen na mytí a česání. O vlasy pečuje sama. Nechodí do kadeřnictví. Vlasy si nezkracuje už 27 let. Dnes jej jí 33 a tvrdí, že ostříhat by se nechala asi jen v případě, že by se chystala stát maminkou. Pak obrazně i doslova hodí své rekordně dlouhé vlasy za hlavu.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme