Nevada se vzpamatovává z lasvegaského masakru. Chybí ale psychologové, kteří by zasaženým pomohli

Masový vrah z Las Vegas po sobě zanechal nejen 58 obětí své střelby, ale také 500 zraněných. Mnoha z 22 tisíc lidí na stadionu, kam dopadaly kulky, navíc způsobil trauma. Psychologickou pomoc po podobných amerických tragédiích v nedávné minulosti vyhledaly stovky lidí. Jenže Nevada je na tom, co se týče dostupnosti péče psychologů, nejhůř z celých Spojených států.

Reportáž Las Vegas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé se svíčkami během smuteční akce v Las Vegas | Zdroj: Reuters

Chris Dennis se na krvavý koncert vypravil také, zpátky se vrátil živý, ale bez kolegy a kamaráda, který na stadionu zahynul a na kterého vzpomíná.

Jen s námahou zadržuje pláč, když pro Radiožurnál vypráví o tom, jak byl Charleston Hartfield spolehlivý, družný, ochotný naslouchat i pomáhat. A hlavně mladý, se ženou a dvěma malými dětmi, prostě plný života.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po masových vraždách, jakou zažilo nedávno Las Vegas, vyhledají odbornou psychologickou pomoc stovky lidí. V Nevadě jsou ale v tomhle směru možnosti hodně omezené. O tématu natáčel Jan Kaliba

Lidem s podobně traumatizujícím zážitkem z osudné noci 1. října nabízeli v Las Vegas okamžitě pomoc ve stálých i speciálně zřízených centrech, jenže zároveň město volalo o pomoc a hledalo dobrovolníky z řad psychoterapeutů, kteří by mohli na místo dorazit.

Psychologové byli po tragické střelbě spolu s krví nejvíce nedostatkovým zbožím. Jenže zatímco zásoby krve se s pomocí lidí rychle podařilo doplnit, s psychology je to složitější. Někteří pacienti budou jejich pomoc potřebovat měsíce až roky.

„Po takových střelbách se lidé vyrovnávají s traumatem a jsem přesvědčen, že i teď jich spousta bude potřebovat hodně pomoci. Je to podobné jako třeba po teroristickém útoku 11. září 2001, pro ty lidi bude těžké ten zážitek pochopit,“ říká Radiožurnál newyorský psycholog s praxí na Manhattanu Robert Mauksch.

Las Vegas vzpomíná na oběti masového útoku | Zdroj: Reuters

„Podstata traumatu je taková: přichází po zážitku, který se udál bleskově a tak zdrcujícím způsobem, že v člověku zůstane jen pocit nebo výjevy. A i když už je po všem, dotyčný tu hrůzu nosí v sobě, protože mozek nedostal šanci ji zpracovat. Někdo se může zdát nejprve celkem vyrovnaný a příznaky se dostaví později - úzkost, děs, smutek,“ dodal.

Pro Nevadu, kde se největší novodobá americká masová vražda střelnou zbraní stala, je tohle obzvlášť velká výzva. Dobrovolníci odešli nebo to dřív či později udělají a lokální zdroje jsou hodně omezené.

V celém státě je pouze 390 certifikovaných psychologů, vychází jeden na 7000 lidí. Psychiatrů je ještě méně a Americká společnost pro duševní zdraví ve své výroční zprávě v tomto ohledu řadí Nevadu na poslední, 51. místo v pořadí všech států a hlavního města Washingtonu.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme