Nevada se vzpamatovává z lasvegaského masakru. Chybí ale psychologové, kteří by zasaženým pomohli

Masový vrah z Las Vegas po sobě zanechal nejen 58 obětí své střelby, ale také 500 zraněných. Mnoha z 22 tisíc lidí na stadionu, kam dopadaly kulky, navíc způsobil trauma. Psychologickou pomoc po podobných amerických tragédiích v nedávné minulosti vyhledaly stovky lidí. Jenže Nevada je na tom, co se týče dostupnosti péče psychologů, nejhůř z celých Spojených států.

Tento článek je více než rok starý.

Reportáž Las Vegas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé se svíčkami během smuteční akce v Las Vegas

Lidé se svíčkami během smuteční akce v Las Vegas | Zdroj: Reuters

Chris Dennis se na krvavý koncert vypravil také, zpátky se vrátil živý, ale bez kolegy a kamaráda, který na stadionu zahynul a na kterého vzpomíná.

Jen s námahou zadržuje pláč, když pro Radiožurnál vypráví o tom, jak byl Charleston Hartfield spolehlivý, družný, ochotný naslouchat i pomáhat. A hlavně mladý, se ženou a dvěma malými dětmi, prostě plný života.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po masových vraždách, jakou zažilo nedávno Las Vegas, vyhledají odbornou psychologickou pomoc stovky lidí. V Nevadě jsou ale v tomhle směru možnosti hodně omezené. O tématu natáčel Jan Kaliba

Lidem s podobně traumatizujícím zážitkem z osudné noci 1. října nabízeli v Las Vegas okamžitě pomoc ve stálých i speciálně zřízených centrech, jenže zároveň město volalo o pomoc a hledalo dobrovolníky z řad psychoterapeutů, kteří by mohli na místo dorazit.

Psychologové byli po tragické střelbě spolu s krví nejvíce nedostatkovým zbožím. Jenže zatímco zásoby krve se s pomocí lidí rychle podařilo doplnit, s psychology je to složitější. Někteří pacienti budou jejich pomoc potřebovat měsíce až roky.

„Po takových střelbách se lidé vyrovnávají s traumatem a jsem přesvědčen, že i teď jich spousta bude potřebovat hodně pomoci. Je to podobné jako třeba po teroristickém útoku 11. září 2001, pro ty lidi bude těžké ten zážitek pochopit,“ říká Radiožurnál newyorský psycholog s praxí na Manhattanu Robert Mauksch.

Las Vegas vzpomíná na oběti masového útoku | Zdroj: Reuters

„Podstata traumatu je taková: přichází po zážitku, který se udál bleskově a tak zdrcujícím způsobem, že v člověku zůstane jen pocit nebo výjevy. A i když už je po všem, dotyčný tu hrůzu nosí v sobě, protože mozek nedostal šanci ji zpracovat. Někdo se může zdát nejprve celkem vyrovnaný a příznaky se dostaví později - úzkost, děs, smutek,“ dodal.

Pro Nevadu, kde se největší novodobá americká masová vražda střelnou zbraní stala, je tohle obzvlášť velká výzva. Dobrovolníci odešli nebo to dřív či později udělají a lokální zdroje jsou hodně omezené.

V celém státě je pouze 390 certifikovaných psychologů, vychází jeden na 7000 lidí. Psychiatrů je ještě méně a Americká společnost pro duševní zdraví ve své výroční zprávě v tomto ohledu řadí Nevadu na poslední, 51. místo v pořadí všech států a hlavního města Washingtonu.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme