Nevěřím, že se život do Palmýry vrátí, popisuje Syřan příběhy ze zničeného města

Na konci října roku 2011 se pod antickým vítězným obloukem v syrské Palmýře sešlo několik desítek mladých. Nespokojenost s vládnoucím režimem vyjadřovali skandováním, hesly a prapory. Přidávali se k nim další a další. Od té chvíle uběhly přesně čtyři roky. Ze zbylých obyvatel Palmýry si proti Islámskému státu nikdo nedovolí říct ani slovo. Na místě slavného vítězného oblouku je hromada sutin a mnozí z tehdejších nespokojenců už nejsou mezi živými.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám Baal Shamin v historickém městě Palmýra, který radikálové z Islámského státu vyhodili do vzduchu 23. srpna 2015 (snímek z roku 2009)

Chrám Baal Shamin v historickém městě Palmýra, který radikálové z Islámského státu vyhodili do vzduchu 23. srpna 2015 (snímek z roku 2009) | Zdroj: Reuters

„Palmýra je ze 60 procent zničená. Nálety vládních vojsk nejdřív zničily moderní, obytné části města. Islámský stát pak zlikvidoval město antické,“ popisuje mi v jedné kavárně v centru jordánského Ammánu ani ne třicetiletý Hišám.

Není to jeho pravé jméno. Vzhledem k nebezpečí, které hrozí jemu a jeho příbuzným v Sýrii, jsem ale souhlasil, že skutečné jméno nezveřejním.

Přehrát

00:00 / 00:00

O životě v Palmýře s mladým Syřanem rozmlouval zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Do Jordánska muž utekl před třemi lety. Jeho příbuzní tehdy Palmýru neopustili. Vyprávění o tom, jak jsou lidé drceni dvěma mlýnskými kameny, je děsivé.

„Bratra mučila v Palmýře Asadova tajná policie. A později ho málem zastřelili džihádisté Islámského státu. Zasáhli ho pěti kulkami. Třemi do ruky, jednou do úst a jednou do břicha. Bylo to na útěku z Palmýry do Rakky. Díky Bohu to přežil,“ líčí Hišám.

Po dobytí Palmýry Islámským státem v květnu tohoto roku přestal ve městě fungovat telefon, mobilní sítě i internet. Hišám neměl o osudu své rodiny a příbuzných nějakou dobu vůbec žádné zprávy a představoval si to nejhorší.

„Lidé se snaží z Palmýry utéct, nesmějí ale opustit území Islámského státu. Většinou proto odcházejí do Rakky, hlavního města džihádistů. Třeba mému tátovi se ale pak podařilo utéct z Rakky do Homsu, takže uprchl z území Islámského státu do města kontrolovaného Asadovým režimem. Jenže když se takhle lidem podaří před džihádisty uprchnout, zatkne je Asadova tajná policie a podrobí je třeba i dvoutýdenním výslechům. Je to útěk z problémů do ještě větších problémů,“ říká.

Hišám mi líčí hrůzy, které se teď v Palmýře dějí, a na mobilu mi ukazuje fotky z webu. Dávají je tam aktivisté, kterým se podaří uprchnout.

„Můj bratranec pracoval v armádě jako občanský zaměstnanec, Islámský stát ho proto hledal i doma, a když ho tam nenašli, shodili jeho děti z balkonu ze třetího patra. Pak uřízli jeho ženě hlavu a položili ji na její tělo. Někdo dal fotku masakru na web, a když to bratranec uviděl, dostal infarkt a zemřel. Tomu cizí člověk ani nemůže uvěřit, co se v Palmýře děje.“

Oáza Palmyra v syrské poušti je na seznamu světového dědictví UNESCO, ale když ji dobyla teroristická bojůvka Islámského státu, turistický magnet se změnil v měsíční krajinu | Foto: CC BY-SA 3.0 Bernard Gagnon

Hišám si mi stěžuje na noční můry, které ho už měsíce pronásledují. Budí se ze spaní, zdají se mu hrůzy, nemůže pořádně jíst. Jeho vzpomínky na Palmýru pohnuly i mnou.

„Na začátku, v roce 1993, jsem začal turistům prodávat mezi starověkými ruinami pohlednice. Jsem z chudé rodiny, a tak jsme se já i bratr pokoušeli si přivydělat. Později jsem se naučil vyrábět tradiční náušnice, náramky a podobné suvenýry. Postupně jsem si vydělal na velblouda, pak jsem koupil druhého a třetího a vozil jsem turisty.“

Hišám je opravdový Palmýřan. Celé generace jeho předků žily kolem starověkých rozvalin, ať už ve městě, nebo jako beduíni v okolní poušti. A když mluví o antickém městě, jeho kolonádách, chrámech či divadle, má tenhle třicetiletý chlap na krajíčku.

„Antické město bylo mým skutečným domovem. Mezi sloupy a chrámy jsem trávil spoustu času. Když vyhodili do povětří chrám Baal Shamin, úplně jsem si vzpomněl, jak jsem si tam do stínu starého stromu chodil v parném létu zdřímnout. Já nepláču nad každou věcí, kterou ztratím, ale tohle je něco jiného. Tohle byla naše historie. Možná ty staré stavby stavěl můj pra-pra-praděda.“

Dopíjíme čaj a já přemýšlím, jestli Hišámovi návrat do Palmýry přát, nebo snad raději už ne.

Islámský stát | Foto: Český rozhlas

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme