Nevidomý čínský aktivista opustil ambasádu USA v Pekingu, prý je volný

Nevidomý čínský disident Čchen Kuang-čcheng opustil po šesti dnech pekingské velvyslanectví Spojených států. Podle deníku Washington Post v doprovodu amerického velvyslance. Čchen uprchl před několika dny z domácího vězení a útočiště hledal právě na americké ambasádě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrant drží fotografii čínského disidenta Čchen Kuang-čchenga na shromáždění na jeho podporu v Hong Kongu | Zdroj: ČTK

Podle agentury Nová Čína z ní teď dobrovolně odešel. Podrobnější informace ale nezveřejnila.

Agentura Reuters ale s odvoláním na vysokého amerického činitele napsala, že aktivista je ve zdravotnickém zařízení, kde ho čeká ošetření a setkání s rodinou. Prostřednictvím svého právníka Čchen vzkázal, že je volný a dostal jasné záruky.

Nevidomý aktivista dlouhodobě kritizoval čínskou státní politiku jednoho dítěte a u soudu obhajoval oběti nucených potratů. Nakonec byl odsouzen ke čtyř letům odnětí svobody.

I po propuštění v září 2010 ale zůstával v domácím vězení, byl vystaven násilí a perzekuci neunikla ani jeho rodina. Na konci dubna proto strážcům uprchl a ukryl se na americké ambasádě v Pekingu, což potvrdil i samotný zastupitelský úřad.

Čchen Kuang-čcheng dnes eskorta převezla do nemocnice a osobně ho doprovázel americký velvyslanec v Čínské lidové republice Gary Locke.

Incident může ovlivnit americko-čínské vztahy

Do Číny mezitím přicestovala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Tématy rozhovorů šéfky americké diplomacie s čínskými představiteli v Pekingu budou lidská práva, íránský a severokorejský jaderný program, napětí v Jihočínském moři i vzájemná obchodní výměna.

Vztahy obou zemí i samotné jednání v rámci strategického dialogu mezi Spojenými státy a Čínou však podle pozorovatelů může poznamenat právě případ aktivisty Čchena. O tom, jestli bude předmětem tamních jednání také jeho osud, ale obě strany zatím mlčí.

Čína incident už dříve odsoudila a obvinila Washington z vměšování do vnitřních záležitostí. Případ uprchlého aktivisty dnes vůbec poprvé komentovala i čínská média, podle kterých Čchen Kuang-čcheng není důležitým disidentem a západní novináři jeho význam přeceňují. List Global Times k tématu podotýká, že Západ nemá žádnou moc, aby pokračoval v tlaku na Čínu v otázce dodržování lidských práv.

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme