Nevíte koho volit? Internetový poradce pomůže

"Která politická strana je vám nejbližší. Koho byste měli volit ." Že je to vlastně jedno, protože jsou všichni stejní ? To si asi říká velká část voličů nejen u nás. Lidé nechodí k volbám. Tradičně malá volební účast provází volby poslanců Evropského parlamentu. Při posledních volbách v roce 2004 přišlo hlasovat jen 45 procent voličů. Změnit by to mohl nový projekt internetového rádce s názvem EU Profiler. Ten vám poradí, s jakou politickou formací se vaše názory nejvíce shodují. Program představili jeho tvůrci - profesoři politických věd v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Jako volič se můžete cítit ztracený, když máte někomu dát svůj hlas. Možná byste chtěl vědět, kde je vaše místo v politickém spektru, která strana nejlépe odpovídá vašim názorům. V tom vám právě může EU Profiler pomoci," uvedl profesor Evropského univerzitního institutu ve Florencii Alexander Trechsel.

Zkušenosti s fungováním podobných webových rádců mají už například ve Švýcarsku nebo v Nizozemsku. Při posledních volbách v roce 2006 tam na stránce nazvané Kieskompas zjišťovaly svou skutečnou politickou orientaci tři miliony voličů. V databázi jsou uložené výroky z programů jednotlivých stran a volič odpovídá na 30 až 40 otázek.

Na webu se vás program ptá několika otázkami na vaše postoje k určitým problémům nebo jevům. Jsou to vlastně výroky. Jeden z nich může být například: Turecko by se mělo stát členem evropské unie. Neodpovídáte přitom jen ano/ne, ale můžete si vybrat z pěti možností. Určitě ano, spíše ano, neutrální postoj, spíše ne, rozhodně ne. A můžete samozřejmě kliknout i na políčko "nemám na věc názor".

"Porovnáním odpovědí s texty volebních programů se zjistí váš politický postoj. To se vám pak ukáže v grafu, který vás zařadí napravo, nebo nalevo, mezi liberály nebo konzervativce. Zároveň uvidíte, která strana je na grafu k vám nejblíže," vysvětlil Marijn Bom, zodpovědný za technické řešení webové stránky EU profileru.

Internetoví volební rádci by se měli v jednotlivých členských státech spustit měsíc nebo dva před volbami. Budou v národních jazycích dané země a s jejich přípravou - hlavně zadáváním programů politických stran do databází pomůže 600 studentů doktorandských kurzů florenského Evropského univerzitního institutu.

"Můžete to brát jako hru. Jen vyplníte několik políček a za pár minut se dozvíte výsledek. Někdy dost překvapivý. Ovšem způsob, jakým se vaše odpovědi zpracovávají a porovnávají s programy stran je čistě vědecký. Opravdu vám to tedy ukáže, na čí straně stojíte," vysvětlil mi profesor André Krouwel ze Svobodné univerzity v Amsterdamu - jinak jeden z otců nizozemského volebního rádce Kieskompas.

Stránky s rádcem pro volby europoslanců začnou fungovat až příští rok, ale už teď si můžete na internetu vyzkoušet, kdo by vám nejvíce vyhovoval jako příští americký prezident. Podívejte se na stránku www.electoralcompass.com . Mě vyšlo, že kdybych byl Američan, volil bych druhého z republikánských kandidátů Rona Paula. Naštěstí Američan nejsem.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme