Nevládní organizace v Rusku upozorňují v souvislosti s MDŽ na porušování práv žen

Světová veřejnost si dnes připomíná Mezinárodní den žen. OSN v jeho předvečer vyzvala k rozsáhlejší akci proti násilí páchanému na ženách po celém světě. Před porušováním práv žen varovala i jedna z předních nevládních organizací v Rusku, kde patří Mezinárodní den žen tradičně mezi populární svátky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mezinárodní den žen | Foto: Pavel Novák

V Rusku jsou podle předsedkyně Moskevské helsinské skupiny Ludmily Alexejevové práva žen vážně porušována. A to v celé řadě oblastí - jak v zaměstnání, tak i v rodinách.

Podle šéfky vůbec nejstarší ruské organizace hájící lidská práva jsou ženy například častěji než muži propuštěny ze zaměstnání v souvislosti s finanční krizí. Ludmila Alexejevová varovala také před problémy spojenými s domácím násilím, které ruské úřady nepovažují za přestupek.

Na dodržování práv žen se nicméně podle šéfky Moskevské helsinské skupiny dbá více než za éry Sovětského svazu. Ženy se nyní mohou uplatnit v podnikatelské sféře a častěji se v poslední době objevují i v politice, byť ani v jedné z oblastí v drtivé míře nezastávají vedoucí pozice.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme