Nevycházejte do ulic a necestujte do Turecka, nabádá Čechy ministerstvo

Ministerstvo zahraničí nedoporučuje českým občanům v Turecku vycházet do ulic. Situace v zemi je podle resortu nadále nepřehledná. Češi by proto neměli v nejbližších hodinách do Turecka ani cestovat a vyčkat dalšího vývoje. Část turecké armády se v noci na dnešek pokusila o převrat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé demonstrují na Taksimském náměstí v Istanbulu | Zdroj: Reuters

„Dbejte zvýšené opatrnosti ve všech městech Turecka, vyhýbejte se všech shromáždění a sledujte další vývoj v dostupných médiích,“ doporučuje ministerstvo zahraničí.

V Istanbulu i Ankaře je omezena doprava. Uzavřeno bylo mezinárodní Atatürkovo letiště v Istanbulu. Od šesti hodin je ale opět otevřeno. Ovšem pro civilní letadla je uzavřený prostor nad Marmarským regionem, v němž leží i Istanbul. Znovu se podle úřadů otevře ve 20 hodin středoevropského času.

„Svolal jsem krizový štáb na ministerstvo zahraničních věcí. Budeme se zabývat situací v Turecku. Samozřejmě především s ohledem na naše občany, kteří tam jsou,“ napsal na sociální síti Twitter ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. krizový štáb se sejde ve 14 hodin.

ONLINE: Desítky lidí zemřely při pokusu o převrat v Turecku, Erdogan slíbil odplatu

Číst článek

České velvyslanectví v Ankaře i konzulát v Istanbulu mají své nouzové linky, které jsou v provozu 24 hodin denně. Číslo pro Ankaru je 0090 532 375 13 87 a pro Istanbul 0090 533 257 38 80.

„Pokud bude mít jakýkoli český občan problém kdekoli v Turecku, ať se prosím na jedno z těch dvou čísel ozve. Ve městě se střílí, tak jen prosím Čechy, aby zůstali v bezpečí a aby se zbytečně nevystavovali riziku,“ řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Respektujte demokraticky zvolené instituce, vyzývají Turky světoví politici

Číst článek

V Turecku byl v pátek pozdě večer ohlášen pokus o vojenský převrat. Ve velkých městech se začalo střílet a ozývaly se výbuchy. Turecké stíhačky střílely na armádní vrtulníky a helikoptéry pučistů spustily palbu na parlament.

Při střetech zemřelo na 200 lidí. Podle premiéra Binaliho Yildirima je situace v Turecku už pod kontrolou, střílí se podle všeho pouze před budovou generálního štábu v Ankaře.

ČRo, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme