Nevystupujte v kampani před eurovolbami, vyzvali spolupředsedové AfD Bystroně. Na kandidátce je druhý

Spolupředsedové německé pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová a Tino Chrupalla vyzvali poslance Spolkového sněmu Petra Bystroně, aby do objasnění svého případu nevystupoval v kampani před volbami do Evropského parlamentu. Informovala o tom v sobotu agentura DPA. Politik českého původu je podezřelý z braní úplatků od proruské sítě a figuruje na druhém místě kandidátky AfD pro červnové volby.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec a dvojka na stranické kandidátce AfD pro volby do Evropského parlamentu Petr Bystroň

Bystroň podle DPA ještě v pátek večer na svém telegramovém kanálu zval na několik svých vystoupení v příštích dnech (archivní foto) | Foto: IMAGO/dts Nachrichtenagentur | Zdroj: Reuters

V e-mailu jednatele AfD Bystroňovi stojí, že Weidelová a Chrupalla se spolu dohodli, že se má Bystroň do objasnění obvinění, potažmo probíhajícího vyšetřování vzdát dalších vystoupení v rámci kampaně před volbami do Evropského parlamentu. O e-mailu jako první v sobotu večer informovala televize ARD a k dispozici ho má i agentura DPA.

Bundestag zbavil poslance AfD Bystroně imunity. Je podezřelý z přijímání úplatků od proruské sítě

Číst článek

Bystroň podle DPA ještě v pátek večer na svém telegramovém kanálu zval na několik svých vystoupení v příštích dnech, mimo jiné v sobotu v bavorském Deggendorfu.

Ve čtvrtek Spolkový sněm Bystroně zbavil poslanecké imunity. Bavorský zemský kriminální úřad (LKA) následně prohledal mimo jiné Bystroňovu parlamentní kancelář.

Mnichovské státní zastupitelství zahájilo vyšetřování poslance kvůli prvotnímu podezření z úplatkářství a praní špinavých peněz.

Bystroň v rozhovoru se serverem Zeit online označil vyšetřování za politicky motivované. Podle něj bude zastaveno, jakmile bude po volbách. Bystroň nedávno řekl, že jde o kampaň, jejímž cílem je zdiskreditovat všechny strany usilující o ukončení vojenského konfliktu na Ukrajině a ovlivnit tak volby do Evropského parlamentu.

Podle informací Deníku N, týdeníku Die Zeit a veřejnoprávní stanice ARD existuje nahrávka, která Bystroně zachycuje při přebírání 20 000 eur (494 000 korun) od propagandisty Arťoma Marčevského, kterého spolu s proruským ukrajinským politikem Viktorem Medvedčukem Česko v březnu zařadilo na národní sankční seznam.

Marčevskij stál za mediální společností Voice of Europe, které Bystroň v minulosti poskytoval rozhovory. Medvedčuk podle českého sankčního seznamu toto médium skrytě financoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme