New Orleans čelí kybernetickému útoku. Starostka vyhlásila stav ohrožení a nechala vypnout servery

Americké město New Orleans vyhlásilo stav ohrožení kvůli kybernetickému útoku proti počítačovým systémům městské správy. Oznámila to televize CNN. Starostka LaToya Cantrellová nařídila preventivně vypnout všechny počítačové servery, které městské úřady používají. Na některých z nich se objevily útočné viry požadující výkupné.

New Orleans (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kybernetické útoky na počítačové systémy státní či obecní správy jsou čím dál častější. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Radnice města doufá, že se útočníci nezmocnili žádných citlivých informací, uvedla CNN. Incident kromě místní policie vyšetřuje i Národní garda a agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Podle Cantrellové se podobný útok stal už letos v červenci, kdy hackeři napadli několik místních škol.

Ve městě se automaticky spustil twitterový varovný systém, který obvykle rozesílá naléhavé zprávy při hurikánech. Životně důležité služby, jako záchranáři nebo hasiči, fungují podle starostky bez přerušení. O původcích útoku zatím podle televize nejsou žádné zprávy.

The incident is under investigation and the @The City Of New Orleans is working with its state and federal law enforcement partners to investigate this incident, including the @LA State Police, @LA National Guard, @FBI New Orleans & @U.S. Secret Service.

23:15 – 13. 12. 2019

7 6

New Orleans není první

Kybernetické útoky na počítačové systémy státní či obecní správy jsou čím dál častější. Mnohdy přitom nejvíce škody způsobí zastaralá infrastruktura. Ta se v minulosti vymstila třeba americkým městům Baltimore a Atlanta. 

Kyberútok na nemocnici: Může to být jen snaha škodit, většinou jde o výkupné, říká expert

Číst článek

Loni v březnu vedení Atlanty přiznalo, že radnice byla cílem vyděračského útoku, kdy hackeři zašifrovali městská data a za jejich odemčení požadovali 51 tisíc dolarů (asi 1,2 milionu korun). Útočníky se sice podařilo vypátrat, obnovení všech dat ale přišlo město odhadem na 9,5 milionu dolarů.

Příklady se ovšem nenajdou jen v zahraničí. Letos v červnu chtěl resort vnitra shodit pod stůl novelu vyhlášky o kyberbezpečnosti, která nařizovala lépe zabezpečit všechny informační systémy vlády a ministerstev před hackery. Tvrdil, že by to stálo víc než případný útok.

Resort ale nakonec ustoupil a s kyberúřadem, který proti zrušení vyhlášky protestoval, se dohodl na kompromisu: zabezpečovat se budou jen vybrané systémy a vše přijde na třetinu.

S následky kyberútoku se v současnosti potýká také benešovská nemocnice. Zařízení bylo donuceno zrušit všechny plánované operace, protože nejde spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě. Případ vyšetřuje i policie.

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme