New Orleans láká nejenom jazzem

"Nejosobitější město Ameriky" - to je titul, kterým se rád chlubí americký New Orleans. Jeho jedinečnost je dána historií, protože jej založili Francouzi a obyvatelé tvořili odjakživa zajímavou multikulturní směsici. Před třemi lety jej zasáhl ničivý hurikán Katrina. Je to na městě ještě znát? Odpověď na tuhle otázku má přímo z místa zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zpevňované hráze v okolí New Orleans

Nově zpevňované hráze v okolí New Orleans | Foto: Alexandr Pícha

Je krátce po poledni. Srdce staré francouzské čtvrti v New Orleans v Bourbon Street se teprve probírá do nového dne. Tahle část New Orleans žije naplno hlavně večer a v noci. Teď se tady teprve začínají objevovat turisté a míří nejčastěji do restaurací, aby si dali takzvaný "brunch", tedy snídani s obědem v jednom. Necelé tři roky po hurikánu Katrina už alespoň v téhle části města někdejší pohromu nic viditelně nepřipomíná.

"Jsme zpátky, podnik je otevřený a chceme to zase pěkně rozjet," říká Shelly, viceprezidenta společnosti, která provozuje restauraci Pat O´Brien´s. Podnik s dlouhou historií který už za prohibice v minulém století sloužil jako ilegální krčma a dnes patří k nejnavštěvovanějším atrakcím v New Orleans.

Podle Shelly jsou nyní tržby asi na devadesáti procentech úrovně z doby před hurikánem Katrina. A pokud bychom vzali prodej suvenýrů a speciální služby, které Pat O´Brien´s nabízí podnikům, jako jsou večírky a podnikové oslavy, je to prý už zhruba stejné jako před rokem 2005. Letos je ale znát jiný trend, za kterým stojí vysoké ceny benzínu.

Přijíždějí místní lidé z kratší vzdálenosti, která se dá autem přejet tak do dvou hodin. Ještě loni tady byli zvyklí na hosty z větších vzdáleností. Američané, kteří tvoří většinu návštěvníků New Orleans, prostě váží každý výdaj "Rostoucí ceny energie ovlivňují pochopitelně i ceníky všech podniků," říká Shelly. "Víc se platí za jídlo i pití."

Chce se mi dodat, že naštěstí pro nás Evropany ale v poslední době klesal také kurz dolaru. Takže ve srovnání se západní Evropou nejsou ceny v New Orleans nijak závratné a slušně poobědvat se podle druhu a elegance podniku dá tak od 15 dolarů výš - tedy tak od 240 korun českých za osobu.

Ale Francouzská čtvrť toho nabízí přece jenom víc než jen potěšení pro chuťové buňky. Jen málo míst ve Spojených státech si dokázalo tak dobře uchovat původní architekturu, ovlivněnou v případě New Orleans španělským koloniálním slohem. A navíc na tak kompaktním území. Ve smířlivé symbióze tady přežívají takřka doslova bok po boku instituce velmi rozmanité: od hodně lechtivého erotického baru známého podnikatele Larryho Flynta je to coby kamenem dohodil k honosné budově nejvyššího soudu státu Lousiana.

Jen o kousek dál je katolická katedrála Svatého Ludvíka, kterou mimo jiné navštívil někdejší francouzský prezident Charles De Gaulle. Jinými slovy, ve francouzské čtvrti si zvídavý návštěvník přijde na své a nemusí nutně trávit čas jen v proslulých místních barech a jazzových klubech.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme