New Orleans se chystá na "matku všech bouří"

Hurikán Gustav míří přes Mexický záliv k pobřeží Spojených států amerických. Město New Orleans a některé pobřežní okresy už zahájily povinnou evakuaci obyvatel. Z ohrožených oblastí už odjely asi dva miliony lidí. Pohotovost mají záchranáři od Floridy po Texas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuační cesta pro Američany | Zdroj: ČTK

V současnosti se oko hurikánu Gustav nachází ještě stovky kilometrů jihovýchodně od ústí řeky Mississippi do moře. Na pevninu poblíž New Orleans má vstoupit dnes večer našeho času.

Gustav sice po opuštění Kuby mírně zeslabil, meteorologové ale varují, že na otevřeném moři opět sílí a mohl by mít stejně ničivé následky jako před třemi lety hurikán Katrina.

V Karibiku už Gustav postihl ostrovní státy Jamajku, Dominikánskou republiku, Haiti a Kubu. Zůstalo po něm víc než osmdesát mrtvých a velké materiální škody.

Podle americké meteorologické služby NHC dosahovala rychlost větru až 240 kilometrů v hodině, kubánští meteorologové ale v jednom okamžiku zaznamenali náraz o rychlosti dokonce až 340 kilometrů v hodině.

Intenzita hurikánu má nyní jen třetí stupeň pětistupňové Saffirovy-Simpsonovy škály. Už při přechodu nad karibskými ostrovy se ale Gustav v ničivosti a síle větru vyrovnal hurikánu Katrina, který před třemi lety zdevastoval New Orleans a zabil na 1800 lidí.

Starosta New Orleans: Kdo neodejde, zůstane bez pomoci!

Americké úřady bijí na poplach, z New Orleans se povinně evakuují obyvatelé. "Tohle je matka všech bouří, je tak silná a každým dnem sílí, že jsme něco takového v New Orleans ještě neviděli," varoval obyvatele města starosta Ray Nagin.

"Rychle odsud zmizte, je to povinné," nabádá velmi důrazně obyvatele New Orleans jejich starosta. Po zkušenostech s hurikánem Katrina nenechávají úřady nic náhodě a organizují postupný odjezd všech obyvatel. Tomu, kdo evakuaci odmítne nebo nestihne vlastní vinou utéct, úřady podle starosty nebudou poskytovat žádnou pomoc.

Policejní velitel Warren Riley říká, že starosta zatím nevyhlásil zákaz vycházení, ale určitě to tak v nejbližší vhodné době udělá, aby předešel rabování. "Kdo se bude potom pohybovat po ulicích a nebude na svém soukromém pozemku, bude s největší pravděpodobností zatčený," upozorňuje policejní velitel New Orleans. Pro veřejnost budou uzavřené všechny komunikace do města a policie na nich bude udržovat jednosměrný provoz.

V rámci dosud dobrovolné evakuace město, které leží pod úrovní mořské hladiny, od pátku opustil autobusy, vlaky, letadly a osobními auty až milion obyvatel. Hromadný útěk způsobil zácpy na dálnicích a benzínovým pumpám došlo palivo. Evakuace čeká i obyvatele v dalších amerických státech na pobřeží Mexického zálivu.

Ropné společnosti působící v oblasti omezily těžbu a evakuovaly část zaměstnanců z ropných plošin. Severní část Mexického zálivu je pro americký průmysl naprosto klíčová, pochází odtamtud asi čtvrtina veškerého objemu ropy, která se v USA vyprodukuje. Světové ceny ropy se kvůli hurikánu už v pátek silně zvyšovaly a podle analytiků bude tento trend zatím pokračovat.

Bush se kvůli hurikánu nezúčastní republikánského sjezdu

Počasí už poznamenalo i kampaň před prezidentskými volbami. Kvůli hrozbě blížícího se hurikánu americký prezident George Bush zrušil svou účast na dnešním nominačním sjezdu své Republikánské strany. Sjezd v Minnesotě sice začne, ale podle prezidentského kandidáta republikánů Johna McCaina bude většina bodů programu prvního dne zrušena.

Prezident místo sjezdu navštívil Federální agenturu pro mimořádné situace. Obyvatele pobřežního pásma USA, které hurikán ohrožuje, vyzval, aby oblast opustili. "Vzkaz obyvatelům z pobřeží Mexického zálivu zní: Tato bouře je nebezpečná, hrozí riziko prudkých dešťů a záplav. Je velmi důležité, abyste uposlechli pokynů státních i lokálních úřadů, a vězte, že ostatní obyvatelé Spojených států jsou s vámi," prohlásil Bush. V roce 2005 se jeho administrativa stala terčem ostré kritiky za to, že nedokázala odpovídajícím způsobem reagovat na hurikán Katrina.

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme