New Orleans se připravuje na příchod hurikánu Nate. Bouře ve Střední Americe zabila nejméně 25 lidí

Tropická bouře Nate při postupu k jihovýchodu Mexika a státům na jižním pobřeží Spojených států zesílila. Provází ji vítr o rychlosti 130 kilometrů v hodině. Při přesunu nad Mexickým zálivem se přeměnila v hurikán nejnižší kategorie, uvedlo kolem sobotní 6. hodiny ráno SELČ americké centrum pro hurikány. Ještě jako tropická bouře zabil Nate ve Střední Americe nejméně 25 lidí.

New Orleans / Cancún (Aktualizováno: 9:02 7. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na blížící se bouři Nate z pláže v mexickém Cancunu | Foto: Henry Romero | Zdroj: Reuters

Na příchod hurikánu se připravují americké státy Florida, Louisiana, Alabama a Mississippi. Starosta New Orleans, hlavního města Louisiany, nařídil povinnou evakuaci v nejméně třech okrscích, které nemají dostatečnou protipovodňovou ochranu. Zároveň je ve městě vyhlášen od 6. hodiny večerní zákaz vycházení. Hurikán by měl k pobřeží Spojených států dorazit v noci na neděli.

Podle předpovědi má bouře Nate postupovat rychle, a proto se neočekávají velké záplavy. Úřady tentokrát upozorňují především na nebezpečí silného větru. Na pevnině se očekávají silné přívalové deště a vysoké vlny dosahující výšky tří metrů.

Právě město New Orleans bylo tragicky zasaženo při ničivém hurikánu Katrina v roce 2005.

V minulých dnech zasáhla tehdy ještě tropická bouře Nate Kostariku, Nikaraguu a Honduras, kde podle informací Reuters zabila nejméně 25 lidí, způsobila záplavy a sesuvy půdy a zablokovala řadu silnic. Místní záchranáři stále pátrají po několika desítkách lidí.

Julie Urbišová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme