New Orleans se připravuje na příchod hurikánu Nate. Bouře ve Střední Americe zabila nejméně 25 lidí

Tropická bouře Nate při postupu k jihovýchodu Mexika a státům na jižním pobřeží Spojených států zesílila. Provází ji vítr o rychlosti 130 kilometrů v hodině. Při přesunu nad Mexickým zálivem se přeměnila v hurikán nejnižší kategorie, uvedlo kolem sobotní 6. hodiny ráno SELČ americké centrum pro hurikány. Ještě jako tropická bouře zabil Nate ve Střední Americe nejméně 25 lidí.

New Orleans / Cancún (Aktualizováno: 9:02 7. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na blížící se bouři Nate z pláže v mexickém Cancunu | Foto: Henry Romero | Zdroj: Reuters

Na příchod hurikánu se připravují americké státy Florida, Louisiana, Alabama a Mississippi. Starosta New Orleans, hlavního města Louisiany, nařídil povinnou evakuaci v nejméně třech okrscích, které nemají dostatečnou protipovodňovou ochranu. Zároveň je ve městě vyhlášen od 6. hodiny večerní zákaz vycházení. Hurikán by měl k pobřeží Spojených států dorazit v noci na neděli.

Podle předpovědi má bouře Nate postupovat rychle, a proto se neočekávají velké záplavy. Úřady tentokrát upozorňují především na nebezpečí silného větru. Na pevnině se očekávají silné přívalové deště a vysoké vlny dosahující výšky tří metrů.

Právě město New Orleans bylo tragicky zasaženo při ničivém hurikánu Katrina v roce 2005.

V minulých dnech zasáhla tehdy ještě tropická bouře Nate Kostariku, Nikaraguu a Honduras, kde podle informací Reuters zabila nejméně 25 lidí, způsobila záplavy a sesuvy půdy a zablokovala řadu silnic. Místní záchranáři stále pátrají po několika desítkách lidí.

Julie Urbišová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme