New York a Washington ochromeny teroristickým útokem

Mohutný požár zachvátil Světové obchodní centrum v New Yorku. Do pověstných dvojčat úmyslně narazila dvě letadla a podle některých informací by se k nim mělo blížit ještě třetí. K útoku se přihlásila Lidová fronta pro osvobození Palestiny, její představitel se ale od útoku distancoval. Podle některých zpráv je jedním z letadel dopravní letoun Boeing 767, který těsně před nárazem ohlásil únos. Druhým měl být Boeing 737. Oba údajně vystartovaly z Bostonu, neví se, kolik bylo na jejich palubách lidí. Oba mrakodrapy, ve kterých pracuje na 40 tisíc lidí, jsou v plamenech a ozývají se z nich výbuchy. Jedna z věží se po dalším útoku letadla zřítila. V důsledku neštěstí policie a záchranáři evakuují newyorskou burzu na Wall Street. Další letadlo narazilo do amerického ministerstva obrany v Pentagonu, ten byl stejně jako americké ministerstvo financí a zahraničí a kongres evakuován. Evakuuje se už i budova OSN v New Yorku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burza byla uzavřena. Na Manhattanu se šíří kouř a policie i záchranáři mizí ze scény kvůli obavám z útoku dalšího letadla. Všechna letadla musí zůstat na zemi, všechny odlety jsou zastaveny. Letadla, která jsou ve vzduchu, mají doletět anebo přistát na nejbližším letišti. Americký prezident George Bush zkrátil návštěvu Floridy a urychleně se vrací do Washingtonu. Odsoudil teroristický útok na Světové obchodní centrum v New Yorku a označil situaci jako "složitý okamžik pro Ameriku, terorismus však nemůže zvítězit". Bush je v neustálém spojení s viceprezidentem, šéfem FBI.

Všechna newyorská letiště byla uzavřena. Letadlo ČSA je na své pravidelné trase, ale pravděpodobně přistane v kanadském Montrealu. Do Kanady byly přesměrovány všechny mezinárodní lety. Krizový štáb kvůli možné hrozbě teroristického útoku už zřídila německá vláda.

Newyorské exploze ochromily život metropole, která je odříznuta od zbytku světa. Jižní cíp Manhattanu je zahalen v dýmu. Ulice jsou uzavřeny a v akci jsou stovky hasičů. Teroristické útoky ve Spojených státech odsoudil ruský prezident Vladimír Putin a další politici.

Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme