New York čistí park, kde stanují aktivisté. Po úklidu se mohou vrátit

Policie v New Yorku vyklízí park, kde od září stanují účastníci hnutí Okupujte Wall Street. K tomuto kroku vydal rozkaz úřad newyorského starosty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklidová četa čistí park od nepořádku | Zdroj: Reuters

Akce začala v jednu hodinu v noci amerického času a trvala asi 4 hodiny. Policie zatkla 70 lidí, kteří odmítali z parku odejít a připoutali se k sobě a ke stromům. Další lidé byli zatčeni v okolí parku. Při zásahu bylo v parku celkem 200 lidí, většina na výzvy policie odešla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyklízení parku Zuccotti v New Yorku informoval ve Světě o třetí na Rádiu Česko zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

Po vyčištění a úklidu místa se budou moci demonstranti vrátit. Nesmí s sebou ale mít spacáky nebo stany, protože přespávání na veřejných místech je ve Spojených státech nelegální. Radnice zdůraznila, že okupovaná plocha se stala ze zdravotního hlediska nebezpečnou. Do akce byly nasazeny stovky policistů, kteří střeží i okolí parku.

Na protestující apeloval i starosta New Yorku Michael Bloomberg. Zuccotti Park ve finančním srdci města potřebuje podle úřadů už dlouho vyčistit, stává se hygienickým a požárním hazardem. Na stav parku si také do začátku protestů stěžovala společnost, která ho vlastní, nebo majitelé okolních obchodů.

Policie už zakročila proti podobným protestům i v dalších amerických městech, například v kalifornském Oaklandu, v Salt Lake City v Utahu nebo Portlandu v Oregonu. Tam stejně jako v New Yorku obvykle demonstranti bivakovali ve veřejných parcích nelegálně, ale úřady proti nim nechtěly dlouhé týdny razantně zasahovat, aby nejitřily napětí.

Aktivisté chtějí ve čtvrtek zablokovat Wall Street. Budou to právě dva měsíce, kdy protest Okupujte Wall Street začal.


Zvětšit mapu

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme