Virus odhaluje nedostatky amerického zdravotnictví. Chybí testy i pomůcky, lékaři se ocitají bez práce

Obyvatelé New Yorku by podle guvernéra Andrewa Cuoma neměli podléhat předčasnému optimismu ze statistik posledních dní, a i přes jarní počasí mají dál zůstat doma. Pandemií nejhůře postižený americký stát už má víc než pět tisíc obětí nemoci COVID-19, z toho polovinu ve městě New York. Situace se však zhoršuje na jiných místech Spojených států a vládní zpráva ukazuje na zásadní nedostatky zdravotního systému.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město New York má přes dva tisíce obětí nového koronaviru. | Zdroj: Reuters

Americké ministerstvo zdravotnictví udělalo průzkum skoro ve 350 nemocnicích po celé zemi a potvrdilo se to, co se z nich ozývá už řadu týdnů. Tedy vážný nedostatek testů na koronavirus a chybějící ochranné pomůcky pro zdravotníky. Málo je i zdravotníků samotných a krize si na nich vybírá emoční daň. Prezident Donald Trump označil zprávu své vlastní vlády za mylnou. Bez vysvětlení naznačil její možnou politizaci a sháněl se po jménu jejího autora.

Počet obětí koronaviru v USA přesáhl 10 000. Trump i úřady věří, že nákaza je v New Yorku na vrcholu

Číst článek

Zpravodajský server U.S. News upozorňuje, že velká část amerických lékařů a sester musí pracovat bez odpovídající ochrany nebo jednorázové pomůcky používat několikrát za sebou. V ordinacích proto rostou obavy o zdravotní stav lékařů. Například ve státě Ohio tvoří zdravotníci 20 procent všech nakažených, ve státě Oklahoma je to téměř 11 procent.

Ne všechna zařízení ale informace o zdravotním stavu personálu americkým úřadům poskytují. To je i případ nemocnic v New Yorku. Počet zemřelých i hospitalizovaných v nejpostiženějším státě ale i v pondělí znovu zůstal na podobné denní úrovni a nezvýšil se.

Podle deníku The New York Times se navíc americký zdravotnický personál paradoxně ocitá bez práce častěji než před vypuknutím nákazy Covid-19. Nemocnice jsou totiž nuceny rušit rutinní zákroky a operace, díky nimž si vydělávají na živobytí. Některým lékařům a sestrám pak nejsou schopny vyplácet mzdy. „Pokud se všichni nezapojíme a nedostaneme lékaře, sestry a další nemocniční personál tam, kde jsou v zemi nejvíce potřeba, tak nevím, jestli budeme mít dostatek odborníků na překonání této krize,“ okomentoval situaci starosta New Yorku Bill de Blasio.

gak, jkb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme