New York z obavy z viru zavírá školy, restaurace i další podniky

Kvůli obavám ze šíření nového typu koronaviru budou od pondělí dočasně zavřené státní školy v New Yorku. Starosta Bill de Blasio pak v úterý hodlá nařídit také přerušení provozu desítek tisíc barů, restaurací, kaváren a kulturních zařízení informovala zpravodajská společnost BBC. Podle de Blasia město čelí „bezprecedentní hrozbě“ a musí situaci brát jako „válečné časy“.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Chris Parker | Zdroj: Flickr

Více než osmimilionový New York a jeho okolí jsou jedním z hlavních amerických ohnisek nákazy koronavirem, který se na konci loňského roku objevil v Číně. V neděli večer evidovalo město 329 lidí, u nichž se infekce potvrdila, a pět obětí nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje.

Vláda omezila pohyb lidí po celém Česku. Nakažených je 298, nejvíc v Praze a Olomouckém kraji

Číst článek

„Víme, že obě tato čísla budou výrazně narůstat,“ avizoval de Blasio na twitteru. Smrtelné případy COVID-19 se týkaly lidí ve věku od 53 do 82 let, všichni podle úřadů měli i jiné zdravotní problémy.

Podobně jako v řadě evropských zemí nebo v jiných částech Spojených států se v New Yorku kvůli koronaviru přerušuje školní výuka. Stejný krok na konci minulého týdne ohlásili ve státě Washington, v některých kalifornských okresech, v Georgii či v hlavním městě USA. Celkem se výpadky ve školství týkají už 29 amerických států, píše BBC.

„Musíme k tomu přistupovat jako k válečným časům, přičemž naše mise je prostá: ochránit ty nejzranitelnější a ochránit náš systém zdravotní péče,“ pokračoval starosta New Yorku.

Na twitteru oznámil také „další drastický krok“ v podobě dekretu, který od úterního rána zastaví provoz restauračních zařízení vyjma výdejních okének a rozvozu pokrmů. Podle BBC je v New Yorku přibližně 27 000 restaurací. Nové nařízení kromě nich uzavře i „noční kluby, kina, menší divadla a koncertní prostory“.

K podobnému opatření přistoupilo také město Los Angeles. I Kalifornie hlásí stovky pozitivních testů na přítomnost koronaviru, zatímco součet pro celé Spojené státy už šplhá ke 4000 případů, včetně 69 úmrtí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme