Východ USA nařizuje karanténu rizikovým návštěvníkům. Pokyn se týká obyvatel Floridy i Texasu
Americké státy New York, Connecticut a New Jersey nově nařizují dvoutýdenní karanténu lidem, kteří přijedou z těch oblastí Spojených států, které se potýkají s vysokou mírou nákazy koronavirem. Ve středu to podle agentury Reuters oznámil newyorský guvernér Andrew Cuomo. New York a New Jersey ještě před několika týdny byly ohniskem epidemie v USA a ostatní americké státy se příjezdům návštěvníků z těchto regionů bránily, nyní je situace opačná.
Cuomovo oznámení není překvapivé, guvernér o této možnosti v posledních dnech hovořil. Ve středu uvedl, že 14denní karanténa se týká lidí, kteří přijíždějí ze států Alabama, Arkansas, Arizona, Florida, Severní Karolína, Jižní Karolína, Washington, Texas a Utah. Dodal, že opatření se bude měnit podle rozsahu infekce v ostatních částech USA.
Ve Spojených státech s 330 miliony obyvatel se koronavirem podle Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo zhruba 2,35 milionu lidí, z nichž přes 121 tisíc komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Nejhůře postižený byl devatenáctimilionový stát New York, kde se nakazilo 390 tisíc osob, z nichž přes 31 tisíc zemřelo. New Jersey s devíti miliony obyvatel je po New Yorku druhým nejpostiženějším státem, s nemocí covid-19 tam zemřelo přes 13 tisíc lidí.
New York ve stínu koronaviru. ‚Virus ukazuje, kdo je v naší společnosti nejzranitelnější,‘ říká Afroameričan
Číst článek
New York i New Jersey nyní považují epidemii na svém území za překonanou, na jiných místech USA je ale situace opačná. Například Texas hlásí rekordní nárůsty nemocných, za den jich zaznamenal přes pět tisíc. Guvernér státu Washington Jay Inslee kvůli šíření koronaviru oznámil, že zavede povinnost nosit roušky na všech veřejných místech, kde není možné udržovat dvoumetrové rozestupy. Odborníci a veřejní činitelé poukazují na to, že USA příliš rychle přistoupily k rušení karanténních opatření a že obyvatelé nedodržují bezpečnostní doporučení.
Podle revidované modelové předpovědi Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě by měly USA do 1. října evidovat zhruba 179 tisíc úmrtí lidí s covidem-19. To je o 22 tisíc méně, než kolik institut předvídal 15. června.
Kromě toho IHME odhaduje, že přibližně 33 tisíc životů se podaří zachránit, pokud si alespoň 95 procent Američanů bude na veřejnosti důsledně zakrývat nos a ústa. „Lidé musí vědět, že nošení roušek může snížit přenos viru až o 50 procent, a ti, kteří to odmítají, vystavují nebezpečí životy své, svých rodin, svých přátel a svých obcí,“ zdůraznil podle Reuters ředitel IHME Christopher Murray.