Budoucnost patří vlastencům a silným národním státům, prohlásil Trump v OSN. Kritizoval Čínu a Írán

Budoucnost podle amerického prezidenta Donalda Trumpa nepatří globalistům, ale vlastencům a silným suverénním státům. Trump to v úterý řekl na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Spojené státy jsou podle něho nejmocnější zemí světa. Trump také zkritizoval Írán s tím, že žádný odpovědný stát by neměl „dotovat jeho krvelačnost“. Íránské lídry vyzval, aby se starali o svůj lid místo vyhrožování okolním zemím.

New York (Aktualizováno: 17:51 24. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump během projevu na půdě OSN v New Yorku.

Americký prezident Donald Trump během projevu na půdě OSN v New Yorku. | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

„Svobodný svět musí vzít za své své národní kořeny. Nesmí se je pokoušet vymazat nebo nahradit,“ vyzval Trump. „Budoucnost nepatří globalistům, budoucnost patří vlastencům,“ prohlásil s tím, že pro moudré politické lídry je na prvním místě budoucnost jejich vlastních lidí.

Babiš souhlasí s Thunbergovou, že pro planetu je třeba dělat víc. Česka se to ale podle něj netýká

Číst článek

„Podívejte se kolem na tuto obrovskou, překrásnou planetu. Pravdou je, že pokud chcete svobodu, buďte hrdí na svoji zemi. Pokud chcete demokracii, držte si svoji suverenitu. A pokud chcete mír, milujte svůj národ,“ řekl Trump.

Svůj proslov začal prohlášením, že USA jsou „nejmocnější země na světě“. Doufá, že svoji sílu nikdy nebudou muset použít. Spojené státy podle něj nevyhledávají s nikým konflikt, ale on bude vždy hájit jejich národní zájmy.

Kritika Íránu

V souvislosti se sporem o jaderný program Teheránu Trump uvedl, že „žádný odpovědný stát by neměl dotovat krvelačnost Íránu“. Šéf Bílého domu zároveň vyzval lídry Íránu, aby se starali o svůj lid místo toho, aby vyhrožovali okolním zemím.

Rúháního varování pro USA: Írán nedopustí, aby někdo narušil jeho hranice

Číst článek

V úvodu své kritiky na adresu Íránu řekl, že Spojené státy nikdy nedopustí, aby Írán získal jaderné zbraně a doplnil, že z toho důvodu odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. „Všechny národy mají povinnost konat,“ řekl Trump s tím, že odpovědné vlády by neměly „dotovat krvežíznivost Íránu“.

„Dokud bude ohrožující chování Íránu pokračovat, sankce zrušeny nebudou. Budou upevněny,“ zdůraznil americký prezident.

Lídři Íránu v posledních 40 letech, tedy od íránské islámské revoluce, viní ostatní z problémů, které si sami zavinili, a následně je vyzval, aby se soustředili na boj s chudobou a starali se o vlastní lid místo ohrožování sousedních států.

„Spojené státy nikdy nevěřily na věčné nepřátele, válčit umí kdokoliv, ale jen ti nejodvážnější si mohou vybrat mír,“ řekl Trump v závěru své kritiky Íránu, přičemž zmínil diplomatická jednání mezi USA a Severní Koreou.

Krátce před úterním projevem amerického prezidenta jeho íránský protějšek Hasan Rúhání podle agentury Reuters řekl, že je připraven jednat o menších změnách či dodatcích k mezinárodní jaderné dohodě s Íránem z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce.

‚Dny tolerance skončily‘

Trump také ostře kritizoval obchodní praktiky Číny, se kterou jeho země už několik let vede obchodní válku. Nicméně vyjádřil naději, že obě ekonomické velmoci dokážou dospět k dohodě, která jejich spory ukončí.

Spor USA s Čínou podle Trumpova poradce připomíná studenou válku. Řešení zabere desítky let, říká

Číst článek

Podle agentury Reuters přednesl americký prezident hotovou litanii na to, co nazval čínskou nekalou obchodní politikou. „Přijali ekonomický model závislý na masivních obchodních bariérách, velkých státních dotacích, manipulaci s měnou,“ prohlásil na čínskou adresu a kritizoval „nucené transfery technologií“ a „krádeže duševního vlastnictví a obchodních tajemství ve velkém měřítku“.

„Pokud jde o Ameriku, tyto dny (tolerování čínských praktik) skončily,“ zdůraznil.

Americký prezident kritizoval také Světovou obchodní organizaci (WTO), že umožnila Číně i přes velikost její ekonomiky získat preferenční zacházení. WTO podle Trumpa potřebuje zásadní reformu a USA budou tyto změny požadovat. Trump také řekl světovým lídrům, že už nedovolí jiným zemím využívat Ameriku a systém mezinárodního obchodu.

Trump si dlouhodobě stěžuje, že WTO klasifikuje Čínu jako rozvíjející se země, přestože je druhou největší ekonomikou světa. Trump říká, že jeho vláda uzavře nové, spravedlivé a vzájemně výhodné obchodní dohody s Británií, Japonskem a dalšími státy. Tvrdí, že dohoda s Japonskem je téměř hotová a že USA uzavřou „výjimečnou dohodu“ s Británií, jakmile opustí Evropskou unii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme