‚Zabijácký instinkt.‘ New York má novou městskou krysařku, metropole je zamořena potkany
„Do města přijel nový šerif!“ Tak newyorský starosta Eric Adams uvítal ve funkci novou městskou krysařku Kathleen Corradiovou. Radnice si od ní slibuje, že bude nemilosrdně likvidovat potkany. Koneckonců, mezi požadavky na zájemce o tuto práci byly mimo jiné „odhodlání a zabijácký instinkt“. Což podle starosty bývalá učitelka má.
Nová krysařka chce velký a dlouholetý problém s potkany řešit účelně a rázně. „Jako první newyorská vrchní deratizátorka se při omezování populace potkanů soustředím na vědecký a systémový přístup,“ řekla Cathleen Corradiová v parku sv. Mikuláše v Harlemu, kde ji starosta představil a uvedl do funkce.
Corradiová bude navzájem koordinovat deratizační úsilí městských úřadů - hygieny, technických i zdravotních služeb. Zodpovídat se bude personální šéfce starosty. Za to dostane roční plat 155 tisíc dolarů (přes tři miliony korun).
Corradiová byla dříve učitelkou na základní škole. Do nově zřízené funkce přichází ze školského odboru, kde už taky řešila deratizaci, problém s hlodavci. Uspěla s iniciativou „Nulový odpad na školách“ za racionální, ekologický přístup k odpadu.
S odpadky, hlavně potravinovým odpadem - na který se teď chce Corradiová zaměřit -, přímo souvisí snaha omezit populace potkanů ve městech.
Miliony potkanů
Inzerát, který radnice loni vydala pro zájemce o funkci vrchního deratizátora, byl místy humorný. Přihlásilo se na 900 lidí. Radnice k tomu přistupuje s mírnou dávkou humoru, ale je to takový hořký humor vzhledem k závažnosti problému.
Proto vedle kvalifikace požadovali i ten „zabijácký instinkt“ v boji proti nepříteli, který je „prohnaný, lačný a plodný“.
Potkani se množí geometrickou řadou. Páří se až 20krát denně. Samice má ročně asi šest vrhů průměrně po osmi až deseti mláďatech, ale někdy je jich i víc. Žijí až dva roky.
Bílý dům jako ráj škůdců? Po švábech či krysách je sídlo amerického prezidenta zamořeno mouchami
Číst článek
V celém městě je potkanů odhadem pár milionů. Časopis The Atlantic ujišťuje, že zatím je jich míň než Newyorčanů.
Názornější jsou studie o zamořených částech města. V roce 1974 bylo potkany zamořených 11 procent New Yorku. Momentálně to odborníci odhadují na 80-90 procent.
Město se zatím snaží omezit populaci potkanů např. četností svozů odpadu nebo častějšími inspekcemi budov. Odborníci také instalují čidla pohybu v ulicích, aby monitorovali chování potkanů.
Corradiová přichází do funkce vrchní deratizátorky v době rozpočtových škrtů. Srdnatě ale slibuje, že ji lidé uvidí mnohem častěji než potkany.