New York testuje nový volební systém, vítěz demokratických primárek může být znám za několik týdnů

Zvažovaná reforma policie, rostoucí kriminalita a hospodářská témata byly hlavními otázkami primárek Demokratické strany, které předcházejí listopadovou volbou starosty města New York. Příští starosta bude postaven před řadu složitých výzev včetně ekonomických nerovností, problémů u policie či nedostatku dostupného bydlení ve městě s více než osmi miliony obyvatel.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle prvních předběžných výsledků vede s více než 30 procenty předseda nejlidnatějšího městského obvodu Brooklyn a bývalý policista Eric Adams. Ilustrační foto | Foto: Andrew Kelly | Zdroj: Reuters

V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou volbou starosty nejlidnatějšího amerického města. S ohledem na množství korespondenčních hlasů i nezaběhnutý volební systém se na vítěze může čekat týdny.

Vítěz primárek se vzhledem ke zdejší dominanci demokratů nejspíše stane příštím newyorským starostou, který po osmi letech nahradí v čele radnice Billa de Blasia.

Americké úřady zablokovaly desítky zpravodajských serverů. Důvodem je napojení na Írán

Číst článek

Podle prvních předběžných výsledků vede s více než 30 procenty předseda nejlidnatějšího městského obvodu Brooklyn a bývalý policista Eric Adams.

Druhá je někdejší šéfka newyorského úřadu dohlížejícího na svoz odpadu či správu městských budov Kathryn Garciaová, třetí pak progresivní politička Maya Wileyová. Celkem se o demokratickou nominaci ucházelo 13 kandidátů.

Definitivní vítěz bude možná znám až kolem poloviny následujícího měsíce. Volební komise demokratů totiž začne sčítat korespondenční hlasy teprve 6. července, bez jejich započtení budou výsledky patrně neprůkazné. Jen do pondělí dorazilo komisi 87 000 korespondenčních hlasů a množství dalších se očekává v následujících dnech.

Nejvýznamnější test

V kampani převládala hospodářská témata, rostoucí kriminalita a zvažovaná reforma policie.

Agentura Reuters předesílá, že příští newyorský starosta bude postaven před řadu složitých výzev včetně ekonomických nerovností, problémů u policie či nedostatku dostupného bydlení ve městě s více než osmi miliony obyvatel.

‚Investice do jejich úspěchu.‘ New York bude mladým lidem bez domova dávat měsíční příspěvek

Číst článek

Hlasování demokratů je ostře sledované i proto, že představuje dosud nejvýznamnější test volebního systému s možností podpořit vícero kandidátů.

Účastníci mohou místo odevzdání hlasu jedinému z nich na volebním lístku seřadit podle svých preferencí až pět uchazečů. Pakliže někdo z kandidátů obdrží přes 50 procent „prvních hlasů“, stane se vítězem jako v klasických volbách a další hlasy by do hry nevstupovaly.

V opačném případě ale začne přepočítávání podle žebříčků na hlasovacích lístcích. To probíhá po kolech, přičemž před každým z nich vypadává kandidát s nejnižším ziskem, načež se voliči, kteří jej měli na prvním místě, přerozdělí mezi ostatní kandidáty podle další nejsilnější preference.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme