New York se chystá na Valné shromáždění OSN

Za největší setkání světových vůdců, prezidentů, premiérů, králů a princů pokládají pozorovatelé nadcházející summit 192 členských zemí OSN, který začíná zítra v newyorském sídle této světové organizace. Včera a dnes dorazili na místo desítky delegací, odpoledne tam linkou ČSA z Prahy přiletí také premiér Jiří Paroubek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova OSN v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

"Loni tu bylo 50 prezidentů a město se téměř zastavilo, teď jich tu bude 170, tak to už si to vůbec nedovedu představit," komentoval největší slet hlav států a vlád jeden z českých diplomatů a druhý dodal, že až sem přiletí ve středu George Bush, bude těžké pohybovat se po Manhattanu autem i pěšky.

Nad budovou OSN na Manhattanu je bezletová zóna, na řece Hudson hlídkují rychlé čluny americké pobřežní stráže a policie postupně uzavírá ulice a třídy v okolí sídla světové organizace.

Jedním z těch, kteří se budou starat o bezpečnost nejvýznamnějších politiků je čtyřiatřicetiletý důstojník bezpečnostní služby OSN Petr Málek. V OSN pracuje už 6 let, předtím byl v Čechách v ochrance Václava Klause a tady se vypracoval na instruktora výcviku bezpečnostní služby.

Tento týden, v době summitu, bude ve službě ve dne v noci: ,,Můžeme se tak vyspat tři, čtyři hodiny, jestli má cenu jet domu nebo ne, to už záleží na nás, nebo jestli se najde nějaké místo tady, kde složíme hlavu."

Dvanáctihodinové služby Petr Málek zvládne: ,,Několik stovek nás tady je sekuriťáků z OSN. Nám tu pomáhá plno dalších složek, zbrojených mužů tu uvidíte spousty." Na summit se připravovali několik měsíců s půlročním předstihem: ,,Všichni nosí speciální identifikační karty a odznaky na klopách."

Neprůstřelná vesta je povinností: "Jak se dříve říkalo - hrajete hru, co kdyby se něco stalo, tak v těchto dobách hrajete hru, kdy se to stane," konstatuje mladý muž. Petr Málek je v zásahové jednotce, ale těší se, že uvidí české kolegy z útvarů osobní ochrany českých politiků: ,,V zásahové jednotce budeme dělat obchůzky po celém objektu a na "stand by" a čekat, kdyby se něco stalo, tak budeme nasazení. "

Český premiér Jiří Paroubek sice přijede v doprovodu dvou členů české ochranky, ty ale hned na Kennedyho letišti posílí dva američtí tajní agenti Secret Service a kolonu aut z letiště doprovodí vozidlo newyorské policie.

Řeší se i takové detaily, jako je bezpečnost předsedy české vlády na hotelovém pokoji, ve výtahu nebo v okolí oken na chodbách budovy OSN.

Američtí hostitelé nechtějí pár dní po 4. výročí teroristických útoků na New York ponechat nic náhodě.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme