New York se po útoku připravuje na maraton. Buďte silní a hrdí Newyorčané, vyzývá starosta

Útočník z Uzbekistánu, který v úterý v New Yorku autem zabil 8 lidí byl ve spojení se dvěma lidmi. Jednoho z nich už FBI zadržela a vyslýchá ho. I když zatím z ničeho není obviněný ani podezřelý. Pachatele, který se inspiroval organizací Islámský stát, už mezitím obvinili z terorismu. New York se teď připravuje na víkend, kdy městem proběhne největší maraton světa.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

New York se připravuje na maraton (archivní foto)

New York se připravuje na maraton (archivní foto) | Foto: Frank Rocco / Alamy | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Politici slibují zpřísnění bezpečnostních opatření, aby se nemohl opakovat čtyři roky starý scénář z Bostonu, kde při útoku na tamním maratonu zemřeli tři lidé.

Přehrát

00:00 / 00:00

New York po teroristickém útoku. Reportáž Jana Kaliby

Peter Ciaccia má teď starostí nad hlavu - a to se na letošní maraton těšil, obzvlášť na novinku asi deset kilometrů před cílem závodu, kterému šéfuje. To účastníci poběží Bronxem, kde je mají podporovat zvuky bubnů a typického místního hip-hopu, přidají se i různí umělci - prostě taková pouliční party.

„Bude to velké,“ říkal ředitel newyorského maratonu Ciaccia Radiožurnálu během příprav. Od těch se teď pochopitelně čeká především jedno - aby se desítkám tisíc závodníků a až dvěma milionům lidí podél trati nic nestalo.

Starosta města Bill de Blasio potvrdil, že maraton se v neděli poběží podle plánu a bude to prý mimořádná akce jako vždycky. A taky dobře zabezpečená, s přídavnými opatřeními, slibuje starosta.

Útočník z Manhattanu plánoval čin několik týdnů, Trump ho chce poslat na Guantanámo

Číst článek

Buďte Newyorčany!

Město New York posílí počty členů speciálních jednotek a také uniformovaných i civilně oblečených policistů na místě. Víc než dvojnásobek oproti původnímu plánu jich bude situaci sledovat ze střech, v akci budou vrtulníky a na zemi víc těžkotonážních vozů, které mají funkci ochranných bariér.

Šéf závodu Peter Ciaccia říká, že smyslem newyorského maratonu je dopřát tomu velkému počtu běžců co nejlepší a co nejbezpečnější zážitek. V tomhle ohledu se odevzdává do rukou newyorské policie a bezpečnostních agentur.

Starosta Newyorčany k účasti a povzbuzování při závodě vyzývá. „Dělejte to, co umíte, nejlíp, buďte Newyorčany - silnými, hrdými a odolnými,“ vzkazuje Bill de Blasio, kterému se reakce města na úterní teror prolíná s předvolební kampaní. Už v úterý ho čeká boj o znovuzvolení starostou za demokratickou stranu s republikánkou Nicole Maliotakisovou.

„Dělejte to, co umíte, nejlíp, buďte Newyorčany - silnými, hrdými a odolnými,“ vzkazuje obyvatelům města starostaBill de Blasio | Foto: Andrew Kelly | Zdroj: Reuters

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme