New York se před sjezdem republikánů mění v pevnost

Pokud bude někde ve Spojených státech ještě letos pořádně horko, tak to bude v New Yorku. S počasím to ale nebude mít nic společného, pod mrakodrapy se na sjezd Republikánské strany chystá pět tisíc delegátů, kterým se týden na Manhattanu chystají co nejvíce znepříjemnit statisíce demonstrantů. Policie už teď ukazuje své svaly a nejmodernější techniku na potlačování občanské neposlušnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policista v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

Sjezd republikánů, který má být svátkem americké demokracie, může být narušen pouličními boji demonstrantů s policisty, které připomenou nepokoje v Seattlu v roce 1999 při summitu Světové obchodní organizace. Ani umírněnější část amerických anarchistů nevylučuje, že ke střetům s obávanou newyorskou policií dojde.

Strážci pořádku předvedli novinářům, že kromě dlouhých pendreků, psů, neprůstřelných vest a pout mají připravené moderní senzitivní kamery a hlavně zvukové dělo, které nebylo ještě nikdy pro civilní účely ve Spojených státech použito. Kromě biče přivítá New York demonstranty také cukrem v podobě slev do muzeí a restaurací.

Řada občanů ale považuje konání sjezdu uprostřed velkoměsta, ze kterého není v případě nebezpečí rychlého úniku, za neuvážené. V New Yorku bude v době jednání republikánů, kteří chtějí na další čtyři roky vyslat do Bílého domu prezidenta George Bushe, doposud největší koncentrace klíčových politiků, jejichž ochrana navíc ochromí život na Manhattanu.

Majitel české restaurace v New Yorku Jiří Suchánek odjede raději v době sjezdu s rodinou do Mexika a jen se bojí, co by v případě teroristického útoku a následné paniky dělali zaměstnanci jeho podniku. Podnikatelé už tuší, že se nenaplní sliby organizátorů sjezdu, podle nichž přinesou velkoměstu na tržbách stamiliony dolarů.

Okolo Madison Square Garden, kde bude začátkem září vrcholem konventu projev George Bushe, se už v obavách před nevolí demonstrantů staví bezpečnostní bariéry. Řada newyorských muzikálů nechce sjezdu konkurovat a dala hercům dovolenou. Český generální konzulát v New Yorku varoval turisty, aby si na prohlídku manhattanských mrakodrapů nechali na konci tohoto léta zajít chuť.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme