New York Times: Amerika má plán operace proti Iráku

Americká administrativa má připraveny válečné plány pro útok na Irák. Krátce po jednohlasném schválení irácké rezoluce Radou bezpečnosti OSN, ke které se některé země přidaly v naději, že proti režimu Saddáma Husajna žádná země nepoužije samostatně sílu, zveřejnil deník New York Times podrobnosti možné vojenské operace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Dosud tajný plán, odsouhlasený prezidentem Bushem už před několika týdny,počítá s tím, že operace bude rychlejší, než v případě Pouštní bouře začátkem 90. let. Útok má být zahájen krátkým leteckým bombardováním, po kterém má následovat blesková pozemní operace. při ní by se měli Američané zmocnit klíčových míst, izolovat vedení v Bagdádu a na obsazeném území rychle vybudovat základny pro operace v hloubi nepřátelského území.

Plán počítá s nasazením dvou set tisíc až čtvrt miliónu vojáků útočících ze vzduchu, ze souše i z moře. Prezident Bush se zatím k plánu veřejně nevyjádřil, ale dal už několikrát najevo, že neplnění rezolucí nebudou Spojené státy tolerovat. Podle některých zdrojů mají Američané v oblasti tolik sil,že mohou v případě potřeby zasáhnout ještě před Vánoci.

Britská vláda se připravuje na případnou vojenskou akci proti Iráku, pokud selže snaha odzbrojit Saddáma Husajna diplomatickou cestou. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na ministra obrany Geoffa Hoona. Ten konstatoval, že ozbrojený zásah proti režimu iráckého prezidenta je sice až posledním prostředkem, ale Bagdádu je nutné ukázat, že mezinárodní společenství svou hrozbu myslí vážně.

Podle spekulací nedělních britských novin by první britské jednotky mohly do konce listopadu přicestovat do Kuvajtu, aby se připravily na akci proti Iráku. Článek hovoří o 15 až 20 tisících britských vojáků ze 7. obrněné brigády, kteří by se mohli připojit k amerických kolegům do tří týdnů od vydání rozkazu prezidenta Bushe a premiéra Blaira. Avšak britský ministr obrany Jeff Hoon dnes prohlásil, že žádné rozhodnutí v tomto smyslu nepadlo, a jestliže k němu dojde, vláda je nejprve oznámí v parlamentu.

Včera ministryně pro zámořský rozvoj Claire Shortová řekla, že pouze Rada bezpečnosti by měl rozhodnout o možnosti vojenského zásahu proti Iráku. Podle komentátorů to svědčí o pokračující prudké debatě o Iráku v britské vládě.

Cílevědomé, ale zároveň taktní chování zbrojních inspektorů OSN v Iráku slibuje jejich šéf Hans Blix. Jeho tým má zjistit, jestli Irák přechovává nebo vyvíjí zbraně hromadného ničení. Blix nevyloučil ani pohovory přímo s iráckým prezidentem Saddámem Husajnem. Inspekce prezidentských sídel, které byly v minulosti příčinou konfliktů s bagdádským režimem, ale podle něj nebudou nejtěžším úkolem mise.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme