Trump podle listu The New York Times deset let neplatil daně z příjmu. Prezident to odmítá

Prezident Spojených států Donald Trump deset let údajně neplatil žádné daně z příjmu. Vyplývá to z dokumentů o jeho daňových přiznáních, které získal deník The New York Times. Podle nich v prvních dvou letech svého mandátu odvedl na daních každý rok v přepočtu zhruba 17 tisíc korun. Daním se podle listu většinou vyhnul tak, že přiznal daleko větší výdaje než příjmy. Prezident tvrdí, že jde o vymyšlenou zprávu a že daně platil.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Trumpa se k němu finanční úřad nechová správně. | Zdroj: Reuters

Trump krátce po zveřejnění zprávy v Bílém domě řekl, že finanční úřad se k němu nechová dobře a že lidé uvidí, jak daně platil, ale že to už dlouho zkoumá audit. Trump na rozdíl od předchozích prezidentů odmítá zveřejnit svá daňová přiznání a brání se tomu i soudně.

Jeden z právníků prezidentovy společnosti Trump Organization ve vyjádření pro list The New York Times uvedl, že Trump v uplynulém desetiletí zaplatil na daních miliony dolarů.

New York Times v první ze série avizovaných článků uvádějí, že Trump zaplatil na federálních daních z příjmu v přepočtu o devět miliard korun méně, než kolik je průměr u podobně bohatých Američanů. Do nákladů, kterými si daně snižoval, si Trump podle deníku dal například úpravu účesu za víc než jeden a půl milionu korun. Osobně také ručí za půjčky v hodnotě sedmi miliard korun, které jsou splatné v nejbližších čtyřech letech.

Trump zveřejnění svých daňových přiznání dlouhodobě odmítá. The New York Times tvrdí, že získal daňové záznamy Trumpa a jeho podniků pokrývající více než dvě desetiletí.

jkb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme