New York uctil své mrtvé

Zvláštní přídech mělo tradiční přivítání nového roku na náměstí Times Square v centru New Yorku. Účastnilo se ho na 500.000 lidí, tedy jako příchodu roku 2000, avšak policistů bylo dvakrát více než předloni. Zatím největší shromáždění ve městě od teroristických událostí z 11. září se neslo ve znamení vzpomínky na zhruba 3000 obětí útoku, které tehdy zahynuly v troskách Světového obchodního střediska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Times Square | Foto: www.nyc.com

Lidé uctili památku mrtvých cinkáním na zvonečky a šest hodin před půlnocí se zvony rozezněly také ve všech newyorských kostelích a synagogách. Tisíce lidí za mrazivého počasí mávaly americkými vlajkami a zpívaly národní písně. S příchodem půlnoci byla nad náměstí Times Square vyzdvižena tradiční křišťálová koule a z ampliónů se ozvala píseň Franka Sinatry New York, New York.

Krátce po půlnoci předal dosavadní starosta New Yorku Rudolph Giuliani funkci svému nástupci Michaelu Bloombergovi. Ten prohlásil, že mohutné oslavy na Times Square jsou důkazem, že město hrozné události z 11. září překonalo.

Na své poslední, pondělní tiskové konferenci dojatý Giuliani prohlásil: "Myslím, že největší úspěch, na který jsem nejvíc hrdý za dobu působení v úřadu, je skutečnost, že jsem obnovil duch města, přiměl obyvatele New Yorku uvěřit, že jsou newyorčany," řekl Giuliani. "Myslím, že dnes v noci odejdu a předám Mikeu Bloombergovi jiné město, než jaké bylo předáno mě,".

Giulianimu se podařilo snížit zločinnost v New Yorku na nejnižší úroveň za posledních třicet let, ale ze zákona nesměl kandidovat na třetí po sobě jdoucí čtyřletý mandát.

Milan Kopp, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme