Útočník pobodal v domě newyorského rabína pět lidí. Snažil se dostat i do nedaleké synagogy

Neznámý útočník pobodal ve městě Monsey nedaleko New Yorku pět lidí v domě židovského rabína. Podle svědků se následně snažil proniknout i do nedaleké synagogy, což se mu však nepodařilo. Policie následně zadržela podle listu The New York Times jednoho podezřelého. Zatím ale není jasné, zda má čin protižidovské pozadí. Americká média zároveň upozornila na to, že v poslední době v oblasti roste počet antisemitsky motivovaných útoků.

New York (Aktualizováno: 9:15 29. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká policie (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Maskovaný pachatel vtrhl v sobotu večer místního času (brzy ráno SEČ) do domu během oslav svátku chanuka, jichž se účastnilo kolem stovky lidí. Podle jednoho ze svědků vytáhl nůž z pouzdra, jež bylo velké „přibližně jako koště“ a začal bez varování útočit na lidi hned, jak vstoupil do dveří.

Útok v Halle nebyl překvapivý, antisemitské nálady jsou na vzestupu, varují německé židovské organizace

Číst článek

Pět lidí s různě vážnými bodnými zraněními skončilo v péči lékařů, jednoho z nich útočník bodl šestkrát, uvedla agentura Reuters. Podle představitelky místní židovské organizace byl jeden z pobodaných rabínův syn.

Útočník následně z domu uprchl a snažil se dostat do přilehlé synagogy. Lidé, kteří byli uvnitř, však podle svědků zřejmě slyšeli výkřiky z domu rabína a zamkli proto dveře, aby se útočník nemohl dostat dovnitř.

Podle jednoho z místních představitelů policie později zadržela podezřelého člověka na severu Manhattanu v okolí čtvrti Harlem, napsal The New York Times. Jeho identitu ale uneuvedla.

Generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová uvedla, že ji incident „hluboce znepokojil“. „Máme tady nulovou toleranci pro nenávistné činy jakéhokoli druhu,“ napsala na twitteru. Incident odsoudil i starosta New Yorku Bill de Blasio. „Nenávist v našem městě nemá místo,“ napsal na twitteru s tím, že se jedná o útok na všechny obyvatele New Yorku.

Útoků přibývá

Okres Rockland, kde se incident udál, sestává z pěti měst severozápadně od New Yorku, v nichž žije přes 300 000 lidí. Asi 31 procent z místních obyvatel je židovského vyznání, v oblasti je také velký počet ultraortodoxních židovských komunit.

Útoků na židovské obyvatelstvo v regionu v poslední době přibývá. V pátek policie zesílila hlídky ve čtvrti Brooklyn kvůli údajně „znepokojivému“ nárůstu násilných antisemitských incidentů.

I am deeply disturbed by the situation unfolding in Monsey, New York tonight.

There is zero tolerance for acts of hate of any kind and we will continue to monitor this horrific situation.

I stand with the Jewish community tonight and every night.

05:05 – 29. 12. 2019

5273 26421

Policie také stále vyšetřuje útok z letošního listopadu, kdy byl před synagogou na předměstí New Yorku pobodán ultra ortodoxní žid. V případu zatím nikoho neobvinila a neuvedla ani, zda se jednalo o zločin z nenávisti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme