FBI loni zabránila dalšímu '11. září' v New Yorku. Tajný agent se infiltroval mezi džihádisty

Americké bezpečnostní složky loni odhalily díky skrytému agentovi FBI chystaný útok teroristické organizace Islámský stát na město New York. Jeho terčem se měla stát rušná ulice Times Square a metro.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční pohled na Times Square. | Foto: Fotobanka Profimedia

Jeden ze zatčených atentátníků vyšetřovatelům údajně řekl, že chtěl uskutečnit "nové 11. září". Detaily o chystané akci americké úřady zveřejnily v pátek, kdy proti třem zatčeným vznesly obvinění, informoval internetový server BBC.

Co na džihádisty policie má?

Abdulrahman El Bahnasawy měl agentovi v utajení poslat obrázek Times Square s komentářem, že „vážně potřebují automobilovou bombu“, aby náměstí napadli. Údajně chtěl další „11. září“.

Talha Haroon měl agentovi sdělit, že metro by bylo „skvělým“ terčem útoku a až by využili všechnu munici, mohli se odpálit sebevražednými vestami.

Russell Salic známý jako „doktor“ je podezřelý ze zaslání „asi 423 dolarů (přes 9 300 korun)“, aby zafinancoval útoky. Slíbil přitom, že další peníze dodá.

Devatenáctiletý Abdulrahman El Bahnasawy, jeden ze zatčených mužů, má kanadské občanství, ale žije ve Spojených státech. Stejně starý Talha Haroon žije s americkým pasem v Pákistánu a sedmatřicetiletý Russell Salic na Filipínách.

Údajně mezi sebou komunikovali pomocí chatu. Mezi ně se infiltroval skrytý agent FBI, který předstíral, že podporuje Islámský stát. Trojice chtěla útok provést během ramadánu (období od června do července) v roce 2016.

‚Hrůzu jsme překonali, Bataclan znovu ožívá.‘ Koncertní halu rok po útocích otevře Sting

Číst článek

Podle amerického ministerstva spravedlnosti měli v plánu nechat v metru a na Times Square vybuchnout bomby a střílet na návštěvníky koncertů. Inspirací jim byl útok v pařížské koncertní hale Bataclan a teroristické útoky v belgickém metru.

Bahnasawy policisté zadrželi loni v květnu a obviněn byl v říjnu. Haroon byl zadržen v září 2016 v Pákistánu, Salica pak zadržela policie další duben. Americké úřady požádaly o vydání obou mužů, kteří se nacházejí mimo USA.

New York se stal terčem teroristických útoků 11. září 2001, zahynulo při nich téměř 3000 lidí. V roce 2010 byl zmařen jiný chystaný bombový útok na Times Square, jeho organizátor byl odsouzen na doživotí.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme