New York Times: bomba na Manhattanu byla z hlaviček od sirek, útok měl být pomstou za boj proti islamistům

Kolem motivů pondělního útoku atentátníka v New Yorku stále panují nejasnosti. Deník New York Times uvádí, že šlo o odvetu za bombardování takzvaného Islámského státu. Sedmadvacetiletý Bangladéšan se pokusil odpálit ve stanici metra, podomácku vyrobená bomba tak zranila několik lidí včetně atentátníka. Výbuch přežil, teď je ve vazbě. Na útok už reagoval Bílý dům.

New York/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sám pachatel už vypovídal a vyšetřovatelé také vyslechli jeho příbuzné. Oficiálně ale o motivech útoku nic nezveřejnili.

Výbuch na Manhattanu byl pokusem o teroristický útok, řekl starosta. Policie zadržela podezřelého

Číst článek

Podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma byla atentátníkova bomba amatérská a pravděpodobně nevybuchla celá.

Newyorské Timesy píší o tom, že výbušná látka v trubkové bombě byla vytvořená z hlaviček od sirek a jako rozbuška sloužila rozbitá vánoční světýlka napojená na devítivoltovou baterii.

Dvě hlavní verze

Americká média pracují se dvěma verzemi. Například New York Times s odvoláním na vyšetřovatele píše, že to měla být pomsta za americké útoky na takzvaný Islámský stát v Sýrii i jinde.

S touto teroristickou organizací a situací v Sýrii pachatele nepřímo spojila i mluvčí Bílého domu. Agentura Reuters pak informuje, že podle vyšetřovatelů sledoval propagandu Islámského státu.

Televize CNN ale s odvolání na nejmenované úřady píše o tom, že motivem byly nedávné kroky Izraelců proti Palestincům v Gaze, které vyvolalo rozhodnutí amerického prezidenta uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

„Tento útok jen dokazuje, že prezident a Kongres musí prosadit reformy, které naší zemi udělají bezpečnější. Musíme chránit naše hranice, musíme zajistit, že cizinci, kteří přichází do naší země, nám nepřichází ublížit.“

Sarah Huckabee-Sandersová (mluvčí Bílého domu)

Reakce Bílého domu

Americký prezident Donald Trump vyzval kvůli útoku ke zpřísnění imigrační politiky. Podle šéfa Bílého domu je současný systém v rozporu s bezpečností.

Zrušit by se měla především víza pro rodinné příslušníky. Právě díky tomuto programu se totiž útočník Akayed Ullah, který dříve pracoval jako taxikář, do země dostal. Přišel z Bangladéše do Spojených států legálně se svými rodiči, protože tam už žili jejich sourozenci.

Podobné možnosti chce do budoucna Bílý dům omezit, uvedla jeho mluvčí Sarah Huckabee-Sandersová: „Tento útok jen dokazuje, že prezident a Kongres musí prosadit reformy, které naší zemi udělají bezpečnější. Musíme chránit naše hranice, musíme zajistit, že cizinci, kteří přichází do naší země, nám nepřichází ublížit.“

Martin Balucha, Ondřej Himmer, Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme