Přelomové vítězství po 30 letech. Demokratický starosta New Yorku Bill de Blasio obhájil mandát

Demokratický starosta New Yorku Bill de Blasio obhájil ve volbách svůj mandát. Podle agentury AP s převahou porazil svou republikánskou rivalku. Demokraté obsadili i důležité posty guvernérů v New Jersey a ve Virginii.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta New Yorku Bill de Blasio | Foto: Brendan Mcdermid | Zdroj: Reuters

Podle výsledků, které na svém serveru zveřejnil americký deník New York Times, de Blasio získal přes 66 % hlasů. Jeho republikánská rivalka Nicolle Malliotakisová přitom dostala něco málo přes 28 %.

Jak připomíná televize CNN, jde skutečně o přelomové a historické vítězství - je to totiž poprvé za posledních víc než 30 let, co v New Yorku demokratický starosta obhájil svůj mandát.

Starosta New Yorku Bill de Blasio | Foto: Brendan Mcdermid | Zdroj: Reuters

De Blasiovi k výhře pomohlo několik faktorů - jednak klesající kriminalita ve městě a pak také zvyšující se zaměstnanost. Navíc, de Blasio se netají svou kritikou současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

De Blasio v reakci na úspěch ve volbách na svém twitterovém účtu zveřejnil sérii tweetů. Podle de Blasia voliči vyslali jasnou zprávu do Bílého domu, že se politikové, včetně Donalda Trumpa, nemůžou obracet zády k hodnotám, které New York hájí.

Starosta také napsal, že je optimističtější než před čtyřmi lety, kdy se poprvé stal newyorským starostou.

Blasio ve své kampani mimo jiné sliboval pokračování programu na sociální bydlení. Chce také i nadále podporovat služby pro duševně nemocné a bezdomovce.

Agentura Bloomberg nicméně připomíná, že financování těchto projektů bude záležet na tom, jak stabilní bude ekonomika New Yorku a na tom, jaké příspěvky město na tyto programy dostane z federálního rozpočtu.

Volební štáb starosty New Yorku Billa de Blasia | Foto: Brendan Mcdermid | Zdroj: Reuters

Demokraté uspěli i ve volbách guvernérů v New Jersey a ve Virginii. Obzvlášť přelomové je vítězství v New Jersey - demokraté tam totiž guvernérský post získali po osmi letech.

Od ledna ho obsadí Phil Murphy, který byl za vlády Baracka Obamy velvyslancem Spojených států v Německu. Ve Virginii podle současných výsledků po ostrém volebním souboji zvítězil zástupce dosavadního guvernéra Ralph Northam.

Zákon z roku 1926 likviduje v New Yorku podniky. Aktivisté se snaží zákaz tancování zrušit

Číst článek

Do poslední chvíle ale nebylo jasné, jestli post guvernéra získá. Jeho republikánský rival Ed Gillespie totiž v posledních týdnech přitvrdil svou kampaň. Po vzporu Donalda Trumpa se zaměřil hlavně na imigraci a bezpečnost.

Trump komentoval právě výsledky voleb ve Virginii. Řekl, že republikánský kandidát Ed Gillespie pracoval tvrdě, ale že neprosazoval úplně stejné pozice jako on. Podle zpravodaje britské BBC ve Spojených státech Anthonyho Zurchera vítězství demokratů ukázalo, že mají velmi silnou podporu mezi vzdělanějšími voliči na severu Virginii.

Navíc tak podle Zurchera tito voliči vyjádřili nesouhlas s politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle zpravodaje BBC by tyto volby mohly být také důležitým ukazatelem pro volby do amerického Senátu, které budou ve Spojených státech přesně za rok.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme