Výbuch na Manhattanu byl pokusem o teroristický útok, řekl starosta. Policie zadržela podezřelého

Autobusovým nádražím v centru New Yorku otřásla během pondělní ranní špičky exploze. Vybuchla trubková bomba, kterou měl na sobě sebevražedný atentátník. Čtyři lidé byli zraněni. Policie 27letého podezřelého zadržela. Podle starosty New Yorku to byl pokus o teroristický útok.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizujeme New York (Aktualizováno: 16:20 11. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při výbuchu na Manhattanu byli podle newyorských hasičů zraněni celkem čtyři lidé. Nikdo z nich není v ohrožení života. 

Mezi nimi je také podezřelý 27letý muž Akayed Ullah, kterého policie zadržela a byl s oděrkami a popáleninami odvezen do nemocnice. Stanice Fox 5 již dříve informovala, že podezřelým je imigrant z Bangladéše, který bydlel v Brooklynu a v New Yorku žil sedm let.

Sebevražedný atentátník měl na sobě trubkovou bombu, která vybuchla během pondělní ranní špičky. Trhavinu měl nepochybně v úmyslu odpálit, není ale jisté, že to mělo být právě v metru, kde nakonec k výbuchu došlo.

Výbušnina byla rovněž technicky nedokonalá, k tělu ji měl útočník připevněnou suchým zipem a plastovými páskami. „Šlo o velice málo sofistikovanou výbušninu,“ prohlásil guvernér státu New York Andrew Cuomo.

„Byl to pokus o teroristický útok. Pachatel ale naštěstí nebyl úspěšný,“ upřesnil starosta New Yorku Bill de Blasio s tím, že neexistují žádné indicie o dalších možných souvisejících útocích. Atentátník tak podle něj zřejmě jednal sám.

Policie incident vyšetřuje jako čin související s terorismem. Motiv útočníka je nejasný. Atentátník ale zřejmě neměl přímou vazbu na žádnou teroristickou skupinu, nechal se ale inspirovat Islámským státem, oznámili policisté.

„Vyšetřování nadále probíhá. Chtěli bychom požádat kohokoli, kdo má informace o podezřelém nebo o incidentu jako takovém, aby se obrátil na policii. Pokud uvidíte cokoliv, co se vám nezdá, zavolejte na tísňovou linku 911,“ požádal vyšetřovatel James O´Neill.

Americký prezident Donald Trump už byl o aktuální situaci informován.

Incident se stal kolem 7.20 místního času během ranní špičky na autobusovém nádraží nedaleko náměstí Times Square, které je jedním z oblíbených turistických cílů New Yorku.

Jde o největší autobusový terminál ve Spojených státech, který je zároveň nejrušnější na světě. Ročně ho využije víc než 65 milionů lidí.

Cestující opouštějí autobusovém nádraží na Manhattanu, odkud byla hlášena exploze | Foto: Edward Tobin | Zdroj: Reuters

Jeden ze svědků Francisco Ramirez řekl CNN, že když vystoupil z autobusu, uslyšel dva výbuchy, a to i přesto, že měl v uších sluchátka s hudbou. „Byly to dvě exploze, které zazněly několik sekund po sobě. Bylo to děsivé, nastal chaos,“ popsal.

Policie místo útoku i jeho blízké okolí evakuovala. Autobusové nádraží a přilehlé stanice metra byly uzavřeny. Kolem půl páté našeho času se autobusové nádraží znovu otevřelo pro veřejnost.

K incidentu došlo méně než dva měsíce poté, co uzbecký imigrant zabil v New Yorku osm lidí, které přejel půjčenou dodávkou. V září 2016 zranil jiný muž více než dvacet lidí podomácku vyrobenou bombou v newyorské čtvrti Chelsea.

Výbuchy v New Yorku

  • 26. února 1993 - Exploze bomby v autě zaparkovaném pod Světovým obchodním střediskem (WTO) v New Yorku zabila šest osob a zranila 1042 lidí. Za útok byli čtyři islámští fundamentalisté odsouzeni v květnu 1994 k trestu odnětí svobody v celkové výši 240 let.
  • 21. prosince 1994 - Při výbuchu v newyorské podzemní dráze pod Manhattanem bylo zraněno 37 osob. Zápalná nálož vybuchla krátce poté, co vlak vjel do stanice a otevřel dveře.
  • 25. dubna 2002 - Padesát lidí utrpělo zranění při částečném zhroucení osmipodlažního domu v dolní části Manhattanu. Poškození budovy předcházela exploze, kterou podle policie způsobil únik plynu v kotelně ve sklepě.
  • 10. července 2006 - Na newyorském Manhattanu se zřítila třípatrová budova v důsledku výbuchu plynu, který podle všeho vyvolal nepodařený pokus o sebevraždu jednoho nájemníka. Informovaly o tom místní úřady s tím, že bylo zraněno 15 lidí.
  • 12. března 2014 - Nejméně sedm lidí zahynulo v troskách dvou obytných budov, které se zřítily po explozi na newyorském Manhattanu. Zraněno bylo podle zdravotníků přes 60 lidí, z toho tři děti. Příčinou exploze byl únik plynu.
  • 17.-19. září 2016 - Ahmad Khan Rahami, naturalizovaný Američan afghánského původu, rozmístil v New Jersey a v New Yorku několik bomb, jejichž exploze zranila 31 lidí. Útočník byl zadržen dva dny po útoku po přestřelce s policisty, kteří ho našli spícího u vchodu do baru v Lindenu. Při zatýkání utrpěli zranění dva policisté i pachatel.
  • 11. prosince 2017 - Při výbuchu na Manhattanu v New Yorku byli zraněni čtyři lidé, z nichž jeden zřejmě explozi způsobil. S odvoláním na členy městského hasičského sboru to oznámila agentura AP. Pachatel, který je zřejmě původem z Bangladéše, měl podle policejních zdrojů na svém těle připevněnou trubkovou výbušninu, která explodovala. Policie muže zadržela, jeho život není ohrožen. Starosta města Bill de Blasio oznámil, že výbuch byl pokusem o teroristický útok.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme