Newsweek přiznal chybu v článku o znesvěcení koránu

Americký časopis Newsweek přiznal, že asi chyboval v článku o znesvěcení koránu, jehož se měli dopustit vyšetřovatelé na americké vojenské věznici na základně Guantánamo na Kubě. Článek vedl k protiamerickým protestům v Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemích, při kterých zahynulo nejméně 15 lidí. Představitel vedení listu Mork Witaker se obětem násilí omluvil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protesty proti znesvěcení koránu | Zdroj: ČTK

Americká vláda, která slíbila, že případ vyšetří, čelila kritice zemí muslimského světa včetně Pákistánu, klíčového spojence v boji proti terorismu.

Newsweek v čísle z 9. května napsal s odvoláním na nejmenovaný zdroj, že vyšetřovatelé na Guantánamu pokládali korán na toaletu a nejméně v jednom případě ho spláchli, aby přinutili muslimské vězně ke spolupráci. Nejmenovaný americký činitel, který informaci šířil, si její pravdivostí nyní není jist. Časopis tak nemůže své dřívější tvrzení opřít o konkrétní svědectví.

Američtí představitelé se museli v minulých dnech omlouvat a vysvětlovat. "Neúcta ke koránu nikdy nebyla, není a nikdy nebude tolerovaná Spojenými státy", řekla v této souvislosti v americkém Senátu například ministryně zahraničí Condoleeza Riceová.

Jenže pro americkou diplomacii je už podle všeho pozdě a není jisté, zda se omluva Newsweeku obětem protestů setká v islámském světě se stejnou odezvou, jako jeho článek z minulého týdne.

Miroslav Konvalina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme