Newt Gingrich vzdal boj o republikánskou nominaci na prezidenta

Bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich formálně ukončil kampaň, ve které usiloval o nominaci Republikánské strany pro prezidentské volby. Ve hře o souboj s obhájcem postu Barackem Obamou tak zůstává už jenom kongresman Ron Paul a téměř jistý kandidát republikánů na prezidenta Mitt Romney.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newt Gingrich | Foto: Charles Dharapak | Zdroj: ČTK

Osmašedesátiletý Gingrich patřil mezi výrazně konzervativní uchazeče. Kromě volného trhu propagoval také například projekt kolonie na Měsíci. V rezignačním projevu podle očekávání podpořil Mitta Romneyho.

„Někdy pochybuji o tom, jestli je Mitt Romney dost konzervativní. Má odpověď je prostá, pokud je měřítkem Barack Obama. Nevolíme tady mezi Ronaldem Reaganem a Mittem Romneyem. Vybíráme mezi Romneyem a nejradikálnějším, nejlevicovějším prezidentem americké historie.“

„Ta propast mezi oběma kandidáty je nejhlubší v dějinách. Řekl bych, že je dokonce hlubší než mezi Reaganem a Carterem,“ uvedl Gingrich.

Newt Gingrich zažil v kampani trvající déle než rok vzestupy i pády. Už loni v létě ho opustila velká část spolupracovníků.

Problém s personálem ustál, nějakou dobu vedl v průzkumech popularity pole republikánských kandidátů.

Primárky ale vyhrál jenom ve dvou státech a postupně bylo stále jasnější, že Mitta Romneyho v pozici hlavního kandidáta Republikánské strany nemůže ohrozit.

Jitka Malá, Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme