Newyorská policie po 33 letech zřejmě našla vraha šestiletého chlapce

Newyorská policie zatkla po 33 letech možného pachatele ve známém případě vraždy šestiletého chlapce. Etan Patz se ztratil v roce 1979 cestou do školy. Jeho případ znala celá Amerika a na památku Etanova zmizení vyhlásil prezident Ronald Reagan 25. květen dnem pohřešovaných dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newyorská policie oznamuje zadržení podezřelého. Policejní komisař Raymond Kelly (druhý zleva) | Zdroj: Reuters

Etan v roce 1979, když mu bylo šest let, bydlel s rodiči na Manhattanu. Poprvé ho 25. května pustili samotného do školy. Měl nastoupit do autobusu na zastávce vzdálené asi dva bloky od domu, kde bydlel. K zastávce už ale nikdy nedorazil.

Chlapec beze stopy zmizel a ani hektické pátrání k ničemu nevedlo. Policie nedokázala ani po mnohaletém vyšetřování usvědčit nikoho z podezřelých. Nikdy se navíc nenašlo Etanovo tělo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ přibližuje zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

Rodiče zmizelého chlapce se snažili velmi aktivně vystupovat. Případ nakonec vedl ke vzniku hnutí za záchranu pohřešovaných dětí. Usměvavá tvář Etana se začala objevovat mezi prvními dětskými tvářemi pohřešovaných na krabicích od mléka, aby ji vidělo co nejvíc lidí po Spojených státech.

Případ nakonec vedl k tomu, že byl nejprve v USA 25. květen vyhlášen dnem zmizelých dětí. Později tuto praxi přijaly i další země. Etan byl nakonec v roce 2001 prohlášen za mrtvého. Jeden muž byl během vyšetřování sice silně podezřelý, ale na jeho usvědčení nebylo nikdy dost důkazů.

Podezřelý se přiznal sám

Newyorský policejní komisař Raymond Kelly teď nicméně v souvislosti se zmizením Etana oznámil zatčení Pedra Hernandeze. Dnes 51letý muž pracoval v blízkém okolí Etanova bydliště na Manhattanu. Podle policie se Hernandez k vraždě přiznal.

Příbuzným a dalším lidem měl říct, že udělal ‚zlou věc‘ a že v New Yorku zabil dítě. Policie zřejmě dostala na Hernandeze tip a vypravila se za ním do New Jersey, kde nyní bydlí. Podle policie se Hernandez nakonec s viditelnou úlevou přiznal.

Etan Patz | Foto: Reuters

Uvedl, že Etana nalákal na limonádu do obchodu, kde v roce 1979 jako devatenáctiletý pracoval. Dítě pak udusil a jeho tělo ukryl v krabici, kterou zřejmě odvezli popeláři. Přestože na seznamu podezřelých bylo mnoho lidí, Hernandez mezi nimi nefiguroval.

Policie o něm sice věděla, že pracoval v krámku se smíšeným zbožím na cestě, kudy Etan prošel, ale nikdy ho, na rozdíl od dalších zaměstnanců obchodu, nevyslechla.

Vít Pohanka, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme